همشهری آنلاین: هاینس فیشر، رئیس جمهوری اتریش روابط تهران - وین را دارای دیرینه و بدون پیشینه سوء توصیف کرد و گفت: می‌خواهیم روابطی برابر و ۵۰- ۵۰ با ایران داشته باشیم

روحانی رئیس جمهور اتریش

به گزارش ایرنا، هاینس فیشر در نشست خبری مشترک رییسان جمهوری اسلامی ایران و اتریش که در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد، افزود: ما خوشحالیم که مشکلاتی این چنین به ارث نبرده ایم. رئیس جمهوری اتریش ادامه داد: مذاکرات بین ایران و 1+5 در مرحله آخر در اتریش و شهر وین برگزار شد. قبل از آن در سوییس برگزار شد که نتیجه مثبتی داشت، نتیجه‌ای که مورد نظر ایران و دیگر کشورها از جمله چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا به طور کلی بود. دبیر کل سازمان ملل نیز از این موضوع حمایت کرده است.

وی افزود: این موضوع یک فصل جدید در کتاب تاریخ روابط ایران و دیگر کشورها باز کرده است، ما باید دقت داشته باشیم که هم خط خوشی را دنبال کنیم یعنی ظاهر خوبی داشته باشد و همچنین این کاری که صورت می‌گیرد محتوای خوبی داشته باشد.

هاینس فیشر با یادآوری این که اتریش در جامعه بین‌الملل دارای وجهه بسیار خوبی است، گفت: اتریش کشوری مستقل و دموکراتیک است، کشوری که در امور و ارزیابی مسائل دنیا همیشه به دنبال توازن بوده و خودش را متعلق به اروپا می‌داند، برای حقوق بشر و داشتن روابط حسنه و خوب با دیگر کشورها ارزش زیادی قائل است.

وی با اشاره به این که حضور وی در ایران به دعوت رئیس جمهور ایران حسن روحانی انجام شده است گفت: ما تلاش داریم روابط اقتصادی خود را لااقل به صورت کوتاه مدت و تا پایان امسال به حجم 300 میلیون یورو برسانیم یا نزدیک کنیم و پیش بینی می کنیم که پس از آن هم رشد فزاینده داشته باشد.

  • می‌خواهیم 50-50 باشیم

هانس فیشر ادامه داد: ما از افزایش همکاری‌های علمی و فرهنگی حمایت می‌کنیم و اعتقاد داریم این همکاری‌ها همیشه نباید به نفع یک طرف باشد، بلکه هر دو طرف باید از آن بهره مند شوند. اگر از من درصد و عدد می‌خواهید باید بگویم که ما به دنبال این هستیم که 50-50 باشیم یعنی این که کسی سهم بیشتری از این تبادل نسبت به دیگری نداشته باشد و این به نفع دو کشور خواهد بود.

وی افزود: ما برای این کار تلاش می ‌نیم که توافقات و اسنادی که در این جا امضا شده عملی بشود و حل مسائل بین‌المللی برای ما اهمیت زیادی دارد تا به سمت دنیا و منطقه مسالمت آمیز و صلح آمیز حرکت کنیم، با تروریست مبارزه کنیم.

وی تاکید کرد: موضوع توسعه اقتصادی و اجتماعی در این منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و این هدف ماست.

هاینس فیشر به دعوت رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران در صدر یک هیات بلندپایه 240 نفره با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات دو کشور به تهران سفر کرده است.

کد خبر 306564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =