چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ - ۲۰:۲۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: ‌اتحادیه‌اروپا انجمن جهانی حفظ هوا را بنیانگذاری خواهد کرد.

به گفته کمسیر کمک‌های عمرانی اتحادیه اروپا، تهیه برنامه‌هائی برای آمادگی در مقابل فاجعه‌های طبیعی ناشی از گرمایش‌جهانی و کاهش گازهای‌سمی ناشی از نابودی جنگل‌ها، از جمله مهمترین وظایف انجمن جهانی حفظ هوا خواهد بود.

به گزارش رادیو دویچه وله، فاجعه های طبیعی ظرف شش سال گذشته در آفریقا، آسیا و کارائیب، به میزانی چشمگیر افزایش یافتند و قربانیان بی‌شماری گرفتند.
 
این فاجعه‌ها برای کمیسیون اتحادیه اروپا نشانه آن بود که بیش از همه کشورهای درحال توسعه از نتایج تغییر هوا آسیب می‌بینند. این کشورها فضا را به میزانی بسیار اندک آلوده می‌کنند اما بیشترین سهم را از نتایج آلودگی‌های ایجاد شده در کشورهای صنعتی و در حال شکوفائی دارند.

به همین دلیل لوئی میشل، کمیسر کمک‌های عمرانی اتحادیه اروپا پیبشنهاد پیوستن کشورهای درحال توسعه، به انجمن جهانی تغییرات جوی را می‌کند. او در این مورد می‌گوید: ما روی پیشنهاد ایجاد یک انجمن جهانی کار می‌کنیم تا بتوانیم با فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان به یک استراتژی مشترک برسیم و باید در یک گفتمان بنیادین بر نتایج تغییرات جوی حاکم شویم و کشورهای درحال توسعه را برای مقابله با فاجعه‌های طبیعی ناشی از آن آماده کنیم. انجمن می‌بایست کمک‌های ویژه‌ای را ارائه دهد که در برنامه کلی توسعه پایدار گنجانده شوند.
 
کمیسیون اتحادیه اروپا تصمیم دارد برای جلوگیری از زیان‌ سیل‌ها، پروژه‌‌هائی در زمینه سدسازی، ساختمان‌های شناور و سیستم‌های هوشمندتر آبیاری تهیه کند. وظیفه محوری، جلوگیری از قطع درختان جنگلی و جنگل‌کاری در مناطق حفظ نشده است. علاوه بر این، سیستم‌های اخطاردهنده علیه توفان‌ها و سایر فاجعه‌های طبیعی باید ایجاد شوند. درعین‌حال مهم است که کشورهای درحال توسعه در تدوین قوانین مربوط به آلودگی هوا مشارکت داشته باشند.
 
یکی دیگر از پیشنهادها این است که چون کسب استانداردهای حفظ هوا در کشورهای پیشرفته صنعتی بسیار گران است، شرکت‌های صنعتی باید بتوانند این امتیاز را در کشورهای در حال توسعه کسب کنند. درعوض، با پولی که از این طریق صرفه جوئی می‌شود، باید تکنولوژی جلوگیری از آلودگی هوا به کشورهای درحال توسعه صادر شود.
 
در این مورد لوئی میشل می‌گوید: این دردناک است که ما صنایع آلوده‌کننده را در اختیار این کشورها قرار دهیم، در حالی که دارای تکنولوژی‌هائی هستیم که می‌توانیم صنایع پاکیزه را بسازیم. همه این کشورها می‌توانند از ثمرات پیشرفت‌های علمی ما در این رشته بهره‌مند شوند.
 
به عقیده کمیسر کمک‌های عمرانی اتحادیه اروپا، در کشورهای درحال توسعه می‌بایست حتی المقدور از ایجاد و توسعه نیروگاه‌هائی که با ذغال سنگ، نفت، گاز و انرژی هسته‌ای کار می‌کنند، جلوگیری به عمل آید. وی اشاره می کند: پیش از فکر‌کردن به هر‌چیز دیگری، کشورهائی که به اندازه کافی ذخیره انرژی‌های تجدیدشونده در اختیار دارند، باید حتی‌المقدور از آن ها استفاده کنند. من پیش از آن که از انرژی هسته ای حرف بزنم، به انرژی آبی، خورشیدی و بادی فکر می‌کنم.
 
کشورهای درحال توسعه برای پیوستن به انجمن جهانی حفظ هوا، نیازی به تسلیم تقاضای عضویت ندارند. بلکه این امر جزئی از مذاکرات آینده مربوط به توزیع کمک‌های عمرانی خواهد بود و برای تحقق برنامه، کمیسیون اروپا تا سال 2۰۱۰ حدود ۵۰ میلیون یورو اعتبار تامین خواهد کرد.

کد خبر 31946

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز