همشهری آنلاین: محققان دانشگاه جان‌هاپکینز با بررسی مکانیسم پرش جیرجیرک‌ها به کمک دوربین‌های پرسرعت به دنبال ساخت روبات‌های جهنده امدادگر هستند.

ساخت روبات‌های جهنده با الهام از جیرجیرک‌ها

به گزارش ایسنا، پروفسور راجت میتال، متخصص مهندسی مکانیک از دانشگاه جان هاپکینز در مورد این مطالعه عنوان کرد: جیرجیرک‌های عنکبوتی در نظر مردم یک آفت مضر برای کشاورزی هستند، اما این جانوران به یک مکانیسم پیچیده حرکتی و کنترل پایدار برای فرود بر روی پاها مجهز هستند و قادرند تا 60 برابر طول بدن خود جهش بزنند.

وی در مورد هدف بررسی مکانیسم جهش جیرجیرک‌های عنکبوتی افزود: با شناخت مکانیسم حرکت بسیار سریع جیرجیرک‌ها می‌توان روبات‌های بسیار کوچک جهنده برای کاربردهایی همچون شناسایی آسیب‌دیدگان در حوادثی همچون زلزله را طراحی و تولید کرد.

محققان معتقدند که یکی از مشکلات اساسی روبات‌های شناسایی در بحران‌های طبیعی و زیست محیطی مثل زلزله، سونامی و انفجار راکتورهای هسته‌ای، توانایی کم عبور از موانع و سرعت پایین در حرکت است، اما به کمک روبات‌های جهنده می‌توان مسافت بیش‌تری را بدون در نظر گرفتن موانع طی کرد.

پروفسور میتال و همکارانش حدود هشت ماه زمان صرف مطالعه حرکات جیرجیرک‌های عنکبوتی با دوربین‌هایی با سرعت 300 تا 400 فریم در ثانیه کردند.

کد خبر 319142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار