همشهری آنلاین: سازمان غذا و داروی آمریکا (اف‌دی‌ای) روز جمعه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) پیشنهاد منع استفاده نوجوانان آمریکایی از سولاریوم یا تخت‌های برنزه کردن را مطرح کرد.

tanning bed

به گزارش هلث‌دی نیوز دکتر استفن اوستروف، رئیس موقت این سازمان اعلام کرد: «اقدام امروز به هدف کمک به حفاظت نوجوانان از یک علت شناخته‌شده و قابل‌پیشگیری سرطان پوست و سایر عوارض انجام می‌گیرد.»

پیشنهاد اف‌دی‌ای همچنین از افراد 18 ساله و بالاتر را ملزم می‌کند که سندی مبنی بر آگاهی از خطرات ناشی از سولاریوم را امضا کنند. آنان باید این سند را پیش از نخستین جلسه برنزه کردن و هر شش ماه پس از آن امضا کنند.

پیشنهادهای ایمنی دیگر که این سازمان برای سازندگان سولاریوم‌ها و محل‌های استفاده از آنها ارائه کرده است، شامل این موارد می‌شود:

  •  نصب نشان‌های هشداردهنده روی این وسایل که برجسته‌تر و راحت‌تر برای خواندن باشند.
  •  داشتن یک سوئیچ اضطراری برای خاموش کردن دستگاه
  •  محدود کردن مقدار نوری که می‌تواند از چشم‌بند محافظتی عبور کند.
  • تضمین استفاده از چراغ‌های جایگزین مناسب به‌طوری‌که خطر سوختگی اتفاقی به حداقل برسد.
  • ممنوع کردن تغییرات خطرآفرین در این دستگاه‌ها برای مثال نصب لامپ‌های نور قوی‌تر بدون تأیید اف‌دی‌ای.

کارشناسان اف‌دی‌ای می‌گویند قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماورای بنفش ناشی از تخت‌های برنزه کردن باعث افزایش خطر دچار شدن به سرطان پوست ازجمله مرگبارترین آنها یعنی ملانوم می‌شود.

این دستگاه‌ها طوری طراحی شده‌اند در مدت بسیار کوتاهی مقدار بسیار زیادی از پرتوهای ماورای بنفش را به بدن بتابانند. میزان پرتوها در برنزه کردن سالنی ممکن است 10 تا 15 برابر شدیدتر از برنزه کردن در آفتاب باشد.

جامعه متخصصان پوست آمریکا می‌گوید افرادی که در معرض پرتوهای ماورای بنفش ناشی از برنزه کردن سالنی قرار می‌گیرند، نسبت به افرادی که از این شیوه استفاده نمی‌کنند، با احتمال 59 درصد بیشتر در معرض دچار شدن به ملانوم مرگبار هستند.

کد خبر 318641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار