همشهری آنلاین: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد در مورد سوریه را به طور نسبی، به شرط اجرای عملی آن خوب و مثبت توصیف کرد و گفت: گروه‌های تروریستی از جمله داعش در مذاکرات صلح و دوره انتقالی هیچ نقشی نخواهند داشت.

مجمع تشخیص

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام : افزود: نباید اجازه داد تروریست‌ها و خشونت گرایان مجال و فرصت عرضه اندام پیدا کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تغییر نگرش غرب و سازمان ملل متحد نسبت به شرایط سوریه گفت: باید با هوشیاری و مراقبت کامل، ضمن حفظ و تقویت وحدت داخلی به ویژه در خصوص مسائل قومیتی و تحکیم برادری و وحدت میان شیعیان و برادران تسنن، مسائل و تحولات بین‌المللی به ویژه منطقه را رصد و در موقع و زمان مقتضی، واکنش‌های مناسب را هم داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به حوادث تلخ اخیر در برخی مناطق اسلامی، بویژه کشتار فاجعه آمیز شیعیان در کشور نیجریه با محکومیت شدید این واقعه تلخ اظهار کرد: در حالی که دولت و ارتش نیجریه در مقابله با گروهک تروریستی بوکوحرام که تنها یکی از جنایت‌های آن، ربایش حدود 200 دختر بی‌گناه دبیرستانی در این کشور است، ناتوان بوده و ضعیف عمل می‌کند، جای بسی تأسف است که به منطقه شیعه نشین این کشور که شخصیت مؤثر، باسواد و صلح جوی شیخ زکزاکی و پیروان جنبش اسلامی هستند، حمله می‌کند و همراه با خانواده، آنان را به خاک و خون می‌کشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر موقعیت مهم کشور نیجریه به عنوان دروازه آفریقا به اروپا و اهمیت این منطقه برای کشورهای غربی، به احتمال ایجاد خوف و وحشت از طرف غربی‌ها برای دولت نیجریه در مورد نقش مسلمانان به ویژه شیعیان و خطر کودتا در این کشور اشاره کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: القائات سوء در مورد خطر شیعیان و دخالت جمهوری اسلامی ایران در این منطقه، کاملاً بی‌پایه و اساس و ظلم تبلیغاتی است و ما امیدواریم هر چه سریع تر دولت نیجریه، نسبت به تأمین امنیت و حقوق شهروندی همه مردم این کشور، خود را پایبند دانسته و به طور قاطع به آن عمل کند.

در ادامه این جلسه که وزیر اطلاعات و تنی چند از مسئولان و کارشناسان دستگاه‌های مربوطه نیز حضور داشتند، بحث در خصوص کیفیت سیاستگذاری و نظارت و اولویت‌های آنها برای پیشنهاد به رهبری معظم انقلاب پیگیری شد و هر یک از اعضا به تفصیل دیدگاه‌ها و نظرات خود را در این خصوص اظهار و پیشنهاداتی ارائه کردند که مقرر شد در جلسه آتی نیز در خصوص پیشنهادات ارائه شده و پیشنهادات جدید بحث شود.

کد خبر 318600

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha