همشهری آنلاین: معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: جوانان و نیروهای تحصیل کرده، بزرگ‌ترین پتانسیل اقتصاد دانش بنیان هستند که نمونه آن در هیچ کشوری وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه الزهرا گفت: ایران از نظر نیروی انسانی جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا است و در حال حاضر پنجمین تولیدکننده مهندس در دنیا هستیم. به گونه‌ای که هر سال 250 هزار مهندس از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شود.

رییس ستاد فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری در دو سال گذشته در تلاش بوده تا از طریق فرهنگسازی نگاه به سرمایه کشور را از سمت توجه به نفت، گاز و معادن، به سمت توجه به تفکر و نیروی جوانان تغییر دهد.

به گفته ستاری، دولت و نهادهای کشور باید نسبت به این سرمایه‌های انسانی، اشتغال آنها، خروج و برگرداندن آنها به کشور حساس شده و شرایط را برای حفظ و نگهداشت آنها در کشور فراهم کند که تمام تلاش و هدف ما در این دوساله این بوده است و خواهد بود.

وی با اشاره به این که اگر در اقتصاد دانش‌بنیان نگاهی دانشی داشته باشیم و به این حوزه به صورت تجاری‌سازی نگاه کنیم،‌ قطعاً پیشرفت خواهیم کرد، گفت: دانشگاه الزهرا مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مرکز تربیت زنان تحصیل‌کرده کارآفرین و متخصص می‌شود، در صورتی که خود را باور کرده و به توانمندی زنان کشور در این حوزه ایمان داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه این که دنیای کار در ایران مردانه است، گفت: با وجود این که پنجاه درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور را زنان تشکیل می‌دهند، اما تنها 15 درصد مدیران و هیأت عامل شرکت‌های دانش‌بنیان زن هستند که باید تلاش کنیم تا در جاهایی که مناسب است و حضور زنان متخصص را داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به این که دنیای کار مردانه است و قوانین آن را مردان وضع می‌کنند، زنان برای پیشرفت و توسعه بعضاَ با مشکل و سختی رو به رو هستند. اما زمینه‌های زیادی برای فعالیت زنان در حوزه دانش‌‏بنیان وجود دارد.

ستاری اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که زنان می‌توانند در آن فعالیت کنند، حوزه‌های علوم انسانی است که مهم‌ترین آن حوزه مد، لباس، بازی‏های رایانه‌ای، انیمیشن، آموزش و غیره است. اگر به زنان فضا دهیم می‌توانند در این رشته‌ها پیشرفت‌های خوبی داشته باشند.

رییس هیأت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، با اشاره به این که پژوهش‌های پایه در کشور بسیار مهم است گفت: امیدوار هستیم در سال 95 بودجه مناسبی برای پژوهش‌های پایه در نظر گرفته شود که این کار کمک بزرگی به پیشرفت اقتصاد دانش بنیان در کشور خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: یکی از حوزه‌هایی که ایران در آن رشد بسیار خوبی کرده است، حوزه ICT است که پلتفورم آن هزینه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد و اگر تلاش کنیم علوم انسانی را به ICT نزدیک کنیم، تحولات عظیمی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

کد خبر 317893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار