همشهری دو - الهام فیروزبخت: مربا همواره یکی از چاشنی‌های محبوب ایرانیان بوده و هست.

مربا

 تا همين چندسال پيش درست كردن مربا در خانه بين زنان خانه‌دار مرسوم بود اما حالا به يمن ورود مرباهاي شركتي و آماده، مرباي خانگي كم كم دارد فراموش مي‌شود. تنها زحمتي كه براي به‌دست آوردن مرباي بازاري بايد بكشيد اين است كه يك تك پا برويد به بقالي محل و مرباي دلخواهتان را خريداري كنيد. اما احتمالا با چشيدن يك قاشق از مرباهاي خانگي متوجه خواهيد شد كه انصافا مرباي خانگي طعم و عطرش چيز ديگري است. از طرفي هم بايد درنظر داشت هرقدر حجم توليد از يك محصول خوراكي بالاتر مي‌رود كيفيت محصول به اولويت دوم و سوم تبديل مي‌شود اما هنوز هم با وجود برندهاي مطرح توليد مربا در كشور طرفداران مرباي خانگي كم نيستند. به هر حال تا به حال چرتكه انداخته‌ايد كه براي چشيدن اين طعم و عطر خاص چقدر بايد هزينه كنيد يا اينكه كدام‌يك از مرباها، يعني خانگي يا شركتي، براي جيبتان به صرفه‌تر است؟

  • طرز تهيه انواع مرباها

ساده‌ترين دستور تهيه مربا به اين صورت است كه ميوه‌هاي مورد نظر را در قابلمه‌اي بريزيد و دو يا سه برابر وزن ميوه‌اي كه قرار است با آن مربا درست كنيد شكر روي آن بپاشيد. اين ظرف را به مدت يك شب در يخچال قرار بدهيد. روز بعد ميوه و شكر كمي آب مي‌اندازد. حالا قابلمه حاوي شكر و ميوه را روي اجاق گاز بگذاريد و اجازه بدهيد با شعله ملايم مرباي شما جا بيفتد.

  • مرباي هويج

با اختلاف بالايي، اين مربا در صدر فهرست انتخاب‌ براي درست كردن يك مرباي خانگي است. يك كيلو هويج به قيمت 950تا هزارو صد تومان، يك كيلو شكر به قيمت 2هزار و 200تومان، يك ليوان گلاب با احتساب اينكه يك بطري گلاب نيم ليتري 2هزار و 600تومان قيمت دارد، چيزي حدود هزارو 300تومانش را بايد براي تهيه اين مربا استفاده كنيد. براي بسته‌هاي 45گرمي هل سبز 5هزار تومان بايد هزينه كنيد كه احتمالا بايد نصفش را استفاده كنيد يعني 2هزار و 500تومان. زعفران هم لازم داريد؛ يك قاشق چايخوري زعفران ساييده. با توجه به اينكه هر مثقال 26تا 30هزار تومان قيمت دارد، 4الي 5هزار تومانش را بايد مصرف كنيد، يك بسته وانيل 45گرمي را 3هزار تومان بايد خريداري كنيد. با مخلوط كردن همه اين مواد شما چيزي حدود 5/1تا 2كيلوگرم مربا درست كرده‌ايد. با جمع همه اين هزينه‌ها، شما براي درست كردن 5/1كيلو مرباي هويج چيزي حدود 14هزار تومان بايد بپردازيد. اين در حالي است كه شما بايد براي خريد مرباي هويج 225گرمي، 2500تومان هزينه كنيد آن هم مرباي بازاري، نه مرباي خانگي.

  • مرباي گلابي

براي خريد گلابي بسته به نوع درجه يك يا 2 بودنش بايد براي هر كيلو چيزي حدود 3500تا 4هزار و 400تومان پرداخت كنيد. يك كيلو شكر لازم داريد به قيمت همان 2هزار و 200تومان، اگر يك قاشق زعفران ساييده و سركه و گلاب و آبليمو را نيز جمعا 5الي 6هزار تومان حساب كنيم، تهيه اين مربا 11هزار و 700تومان پايتان آب مي‌خورد. درحالي‌كه شما براي خريد يك شيشه 250گرمي‌اش بايد چيزي حدود 3هزار تا 3هزار و 500تومان پول پرداخت كنيد.

  • مرباي بهارنارنج، گل‌محمدي

مرباي گراني است مرباي بهارنارنج. يك كيلو بهارنارنج را بايد به قيمت 35تا 40هزار تومان بخريد و با يك كيلو شكر مخلوط كنيد. شما با پرداخت 42هزار تومان يكي از بهترين مرباها را مي‌توانيد تهيه كنيد. يك سير گل محمدي 8هزار تومان است. يعني براي يك كيلو مرباي گل محمدي چيزي حدود 80هزار تومان بايد بپردازيد كه به اضافه يك كيلوشكر 82هزار تومان بايد براي تهيه يك كيلو مرباي گل محمدي هزينه كنيد. البته 250گرم مرباي گل‌محمدي را 3500تومان به فروش مي‌رسانند كه با توجه به قيمت گل محمدي كمي بايد به محتويات اين مرباها شك كرد.

  • مرباي سيب

يك كيلو سيب را از ميادين ميوه و تره بار مي‌توانيد به قيمت 1500تا 1700تومان خريداري كنيد. يك كيلو شكر 2هزار و 200تومان، يك چهارم ليوان گلاب و يك چهارم قاشق زعفران و آبليمو هم سر جمع هزينه‌اي حدود 5هزار تومان دارد. بنابراين تهيه يك كيلو مرباي سيب 8هزار و 700تومان خرج برمي‌دارد. بسته‌هاي 225گرمي مرباي سيب 1750تا 2500تومان قيمت دارند.

  • مرباي كيوي

يك كيلو كيوي را به قيمت 1700تومان از نوع درجه يك و 1200تومان از نوع درجه 2 آن خريداري مي‌كنيد و با يك كيلو شكر مخلوط مي‌كنيد، براي وانيل و جوهر ليمو هم 3الي 4هزار تومان كنار بگذاريد. به اين ترتيب با پرداخت 8هزار تومان يك كيلوگرم مرباي كيوي تهيه كرده‌ايد.

  • مرباي نارنگي

نارنگي درجه يك 1900تومان و نارنگي درجه 2 را 1500تومان مي‌توانيد خريداري كنيد. به ازاي هر 250گرم نارنگي بايد 1كيلو شكر استفاده كنيد، يعني براي يك كيلو نارنگي چيزي حدود 4كيلو شكر لازم داريد كه جمعا 8هزار و 800تومان بايد بپردازيد. كمي آبليمو هم نياز داريد كه قطعا در خانه به اندازه چند قاشق آبليمو داريد. به اين ترتيب شما با پرداخت 10هزار تومان يك كيلو تا يك كيلو و نيم مرباي نارنگي درست كرده‌ايد كه براي 250گرمش بايد حدود 4تا 5هزار تومان بپردازيد.

  • مرباي كدو حلوايي

اگر يك كيلو كدو حلوايي را به قيمت هر كيلو 1000تا 1100تومان بخريد و 2 كيلو شكر به قيمت هر كيلو 2هزار و 200تومان، 45گرم هل سبز را به قيمت 5هزار تومان، يك بطري گلاب به قيمت 2هزار و 600تومان بخريد كه نصفش را براي تهيه اين مربا استفاده كنيد و يك بسته جوهر ليمو را كه 1000تومان بيشتر قيمتش نيست را براي تهيه اين مربا خريداري كنيد، هزينه‌اي كه بابت درست كردنش پرداخت كرده‌ايد 12هزار و 900تومان است. البته به اينها بايد مقداري هم آهك اضافه كنيد كه مي‌توانيد از مصالح فروشي‌ها تهيه كنيد. 3الي 4هزار تومان هم براي خريد آهك كنار بگذاريد.

کد خبر 316453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار