همشهری آنلاین: دولت آمریکا از گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های گذشته ایران استقبال و تاکید کرد که این گزارش راه را برای لغو تحریم‌ها هموار می‌کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال ،دولت باراک اوباما روز چهارشنبه از گزارش آژانس استقبال کرد و گفت که این گزارش راه را برای لغو تحریم‌های اقتصادی ایران تا ماه ژانویه (دی / بهمن) هموار می‌کند.

برخی رسانه‌ها اعلام کردند که مارک تونر یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفت که گزارش امانو پرونده ابهامات هسته ای ایران را می بندد.

وال استریت ژورنال پیش از این نیز به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داده بود که هرگونه یافته های آژانس لغو تحریم ها علیه ایران را با مشکل رو به رو نمی کند.

گزارش مدیر کل آژانس در خصوص مبحث ادعایی «ابعاد نظامی احتمالی» (PMD) برنامه هسته ای ایران که مقام های جمهوری اسلامی ایران از آن به عنوان موضوعات گذشته و حال (PPI) یاد می کنند، روز چهارشنبه به شورای حکام آژانس ارائه شد.
مدیر کل آژانس در این گزارش تاکید کرد که پس از پنج ماه تحقیقات به این نتیجه رسیده که پس از سال 2009 «شواهد معتبری» از فعالیت‌های نظامی مرتبط با برنامه هسته ای در ایران وجود نداشته است.

سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام نیزگزارش ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح امیز بودن برنامه ایران ارزیابی کرد و گفت: اکنون نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

کد خبر 315858

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha