همشهری آنلاین: دبیر ستاد اربعین سپاه با بیان اینکه این ستاد ظرفیت ۶۰ هزار اسکان موقتی در نجف و کربلا را ایجاد کرده است،گفت:ساخت بیمارستان صحرایی در مهران و کوت عراق برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی صورت گرفته است.

راهیان نور

به گزارش ایسنا، سردار یعقوب سلیمانی در گفت‌وگویی با اشاره به نقش ستاد اربعین حسینی سپاه در برگزاری هر چه با شکوه مراسم اربعین حسینی گفت:سپاه پاسداران در کنار سایر دستگاه‌ها،از ماه‌های گذشته با تشکیل ستاد اربعین حسینی و راه‌اندازی کمیته‌های پشتیبانی، بهداشت و درمان،فرهنگی و حفاظت اطلاعات فعالیت خودش را در جهت خدمات‌دهی بهتر به زائران اربعین حسینی ایجاد کرده است.

دبیر ستاد اربعین حسینی سپاه با اشاره به اهداف شکل‌گیری این ستاد گفت: هماهنگی و ایجاد وحدت رویه، ساماندهی و ایجاد تسهیلات لازم در همه مقولات و مولفه‌ها برای حرکت زائرین، ایجاد بستری لازم برای ساماندهی زائران برای عبور از مرزها و.. از جمله اهداف شکل گیری این ستاد است.

وی ادامه داد: رویکرد سپاه در برگزاری مراسم اربعین حسینی رویکرد مردم محوری است و متولی اصلی برگزاری آن مردم هستند؛چه در ایران و چه در مرزها و عراق. سردار سلیمانی با اشاره به تشکیل دو قرارگاه در استان های خوزستان و ایلام تاکید کرد:امسال اقدامات خوبی برای خدمات‌دهی بهتر به زائران اربعین حسینی صورت گرفته است و قرارگاه عملیاتی در خوزستان و ایلام شکل گرفته است که از ظرفیت دولت هم در آن استفاده شده و جانشین و دبیر این قرارگاه را رئیس سازمان حج و زیارت استان بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: از اول تا شانزدهم آذر ماه، موقتا کلیه اعزام‌های راهیان نور به جنوب متوقف می‌شود و کلیه ظرفیت‌های راهیان نور در بحث ترابری، ریلی،زمینی،زیرساخت،اسکان و ... در اختیار زائران اربعین حسینی قرار می‌گیرد.

سردار سلیمانی با اشاره به ایجاد زیر ساخت‌ها برای زائران اربعین حسینی در ایران گفت:در موضوع ایجاد زیر ساخت، ظرفیت 6000 نفری اسکان موقت در مرز و پایانه مهران ایجاد شده است چرا که با توجه به آسیب شناسی و نیازی که در سال گذشته در این نقطه مرزی احساس می‌شد، این اسکان‌ها خیلی از مشکلات سال گذشته را برطرف می‌کند.

دبیر ستاد اربعین حسینی سپاه ادامه داد: ظرفیت اسکان موقتی برای بیش از 50 هزار نفر در کربلا و بیش از 10 هزار نفر در نجف مهیا شده است که این ظرفیت تا 100 هزار نفر هم قابل افزایش است تا زائران اربعین حسینی در نجف و کربلا مشکل اسکان نداشته باشند.

ایجاد ظرفیت 60هزار اسکان موقتی در نجف و کربلا برای زائران اربعین

وی ادامه داد: 200 دستگاه ماشین از مرز مهران تا کوت عراق زائران حسینی را حمل و نقل می‌کنند چون سال گذشته واقعا مشکلاتی در زمینه حمل و نقل حس می‌شد و امسال با نگاه مردمی این ظرفیت ها ایجاد شده است.

سردار سلیمانی افزود: 500 دستگاه اتوبوس جوان سیر ایثار و صدها دستگاه کامیون، مینی‌بوس و ... را سپاه به عنوان پشتیبانی در بخش ترابری و زیر ساخت ستاد اربعین ساماندهی کرده است.

دبیر ستاد اربعین حسینی سپاه اضافه کرد: پلی بین مهران و ایلام بین جاده کمربندی ساخته شده است که در ترافیک و عبور و مرور نقش ویژه‌ای دارد و یک تعداد خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین در نزدیکی‌های شهر مهران تا پایانه مرزی مهران پیش‌بینی شده است تا زائران حسینی را حمل و نقل کند، چرا که سال گذشته در این مسیر مشکلات زیادی را در عبور و مرور زائران داشتیم که اکثر با پای پیاده این مسیر را طی کرده بودند.

وی افزود: مردم می‌توانند وسایل نقلیه شخصی خود را در پارکینگی در نزدیکی‌های مهران پارک کنند.

دبیر ستاد اربعین حسینی سپاه اظهار کرد: نصب تابلو و بیلبوردهای اطلاع‌رسانی و برگزاری نماز جماعت و... از جمله وظایف کمیته فرهنگی ستاد اربعین سپاه است.

سردار سلیمانی اضافه کرد: امسال برای نخستین بار، قریب به 22 اردوگاه از استان‌هایی که منتهی به مرزهای کشور هستند، برای زائران حسینی خدمات‌دهی می‌کنند که می‌توان به استان‌های قم، لرستان، استانی مرکزی، ایلام، خوزستان و کرمانشاه اشاره کرد.

ایجاد ظرفیت 60هزار اسکان موقتی در نجف و کربلا برای زائران اربعین

این مقام مسئول تاکید کرد: ساماندهی موکب ها که مردم محور است، در دستور کار مهندسی قرارگاه اربعین خوزستان و ایلام بوده است که ظرفیت 1500 نفره به عنوان پشتیبانی در مرزهای شلمچه ایجاد کرده است و سپاه از نظر زیر ساختی در کربلا و نجف هم زیر ساخت هایی مثل ساخت آشپزخانه و واگذاری دیگ های طبح غذاو... را ایجاد کرده است.

دبیر ستاد اربعین حسینی با اشاره به ساخت بیمارستان صحرایی در ایران وعراق گفت: دو بیمارستان صحرایی در مهران و کوت عراق ساخته شده است و جوابگوی نیازهای درمانی زائران خواهد بود و علاوه بر آن، دو پست امداد هوایی در مرز شلمچه و مهران ایجاد شده است که در مواقع بحرانی، می تواند از زائران پشتیبانی کند.

وی افزود: نگاه همه ما باید این باشد که مردم و موسسات در برگزاری این مراسم تقویت شوند و کمک کنیم که این مراسم هر چه باشکوه‌تر برگزار شود.

ایجاد ظرفیت 60هزار اسکان موقتی در نجف و کربلا برای زائران اربعین

سردار سلیمانی در پایان خطاب به زائران اربعین حسینی گفت: توصیه می‌کنیم که زائران اربعین حسینی هیچگونه خوراکی همراه خود نیاورند چون همه امکانات برای آنها در ایران و عراق مهیا شده است.

 

کد خبر 315139

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها