همشهری آنلاین: رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: فردی تقریبا شبیه مورد «بابک زنجانی»، نفت را از وزارت نفت ایران دریافت می کرد و قرار بود که پول آن را به دولت پرداخت کند، اما متاسفانه ۱۶۰ میلیارد تومان از این پول را برداشته و به کانادا گریخته است.

ایرنا نوشت: «ناصر سراج» که برای شرکت در کنفرانس نهادها و سازمان‌های بازرسی کشورهای آسیایی، به پاکستان سفر کرده است بدون اشاره به نام فرد متخلف، گفت: اکثر پولشویان و افراد فاسد کشور، به کانادا متواری می‌شوند.

سراج گفت: البته رسانه‌ها میزان این فساد مالی را یکصد میلیارد تومان اعلام کردند اما اصل پول 160 میلیارد تومان است. البته ما با کمک همکاران خود و سرنخ‌های موجود توانستیم مبلغ 60 میلیارد تومان از این مبلغ را که تبدیل به خودروهای لوکس و واحدهای مسکونی شده بود، کشف کنیم و چند نفر نیز در این زمینه بازداشت شده‌اند.

وی تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور مصمم به کشف و بازگرداندن تمام مبلغ 160 میلیارد تومان به دولت است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: وظیفه اصلی ما نظارت بر اجرای صحیح قوانین است، هر جا قوانین نقض و ناهنجاری ایجاد شود، سازمان بازرسی موظف است در آنجا حضور یافته و افراد مفسد را پس از شناسایی تحویل محاکم و مراجع قضایی می‌دهد.

وی گفت: افرادی که پول شویی می‌کنند و در جرایم سازمان یافته حضور دارند بعد از اینکه فساد و جرم این افراد لو رفت (برملا شد) قطعا متواری می‌شوند و در این موارد عملا کاری از دست کشور مبدا برنمی‌آید مگر آنکه کشور مقصد فرد مورد نظر را با کشور مبداء بازگرداند.

سراج با تاکید بر ضرورت همکاری و انسجام بیشتر میان کشورها در زمینه فعالیت‌های بازرسی، گفت: اگر کشورها با هم همراهی کنند، می‌توانیم امثال خاوری‌ها را خیلی آسان به کشور بازگردانیم.

وی گفت: متاسفانه کشورهای غربی در رابطه با پول شویی و جرایم سازمان یافته خیلی شعار می‌دهند ولی در عمل بخاطر اینکه پول‌هایی را از سوی افراد و مجرم و متخلف از کشورهای درحال توسعه به کشورهای غربی منتقل شده، پس ندهند، متاسفانه همکاری لازم را با کشورهای مبدا انجام نمی‌دهند.

وی گفت: اگر ما بتوانیم میان اعضای مهم کشورهای عضو انجمن بازرسان آسیایی از جمله چین و روسیه اتحاد لازم را ایجاد کنیم و یک انجمن چند جانبه با حضور کشورهای مهم آسیایی تشکیل دهیم، از این طریق بتوانیم در زمینه بازگرداندن افراد فاسد به کشور موثرتر عمل کنیم.

کد خبر 315127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار