همشهری آنلاین: یک بررسی جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا خطر حمله قلبی وخیم را برای افرادی که بیماری قلبی دارند، افزایش می‌دهد.

پژوهشگران داده‌های مربوط به هزاران نفر که در شهر سالت لیک سیتی و اطرافش در فاصله سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۴ درمان شده بودند را بررسی کردند. هدف آن‌ها این بود که ببینند آلودگی هوا چگونه بر خطر حمله قلبی و به خصوص نوع حمله قلبی تاثیر می‌گذارد.

این بررسی نشان داد که همبستگی قوی میان کیفیت هوا- میزان بالای ۲۵ میکروگرم ذرات معلق در هر متر مکعب هوا- و افزایش خطر حمله قلبی نوع STEMI- خطرناک‌ترین نوع حمله قلبی- وجود دارد. البته این بررسی ثابت نمی‌کند که کیفیت بد هوا باعث این نوع حمله قلبی می‌شود

حمله قلبي STEMI یا ST elevation Myocardial Infarction هنگامی رخ می‌دهد که شریان قلبی کاملا مسدود می‌شود و بخش بزرگی از عضله قلب نمی‌تواند خون دریافت کند. به گفته پژوهشگران بیماری که دچار این نوع حمله قلبی است، در صورتی که درمان فوری دریافت نکند ممکن است دچار آسیب غیرقابل‌ترمیم قلب شود.

دکتر کنت مردیت متخصص قلب انستیتوی قلب در مرکز ‍‍پزشکی اینترماونتین در سالت‌لیک سیتی و نویسنده این مطالعه گفت: پژوهش‌ها بیانگر آن است که در طول روزهای با کیفیت بد هوا به‌عبارت‌دیگر روزهای با میزان‌های بالای PM2.5 (ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرومتر) بیمارانی که بیماری قلبی دارند، در معرض خطر بیشتر حمله قلبی از نوع STEMI هستند.

او افزود: ‍پزشکان با توجه به وجود این رابطه می‌توانند به بیماران قلبی‌شان مشاوره بهتری از لحاظ پرهیز از هوای آلوده بدهند، و به‌این‌ترتیب احتمال دچار شدن به حمله قلبی در روزهایی که بالقوه بیشترین خطر ایجاد آن وجود دارد، کاهش پیدا می‌کند.

این پژوهشگران توصیه کردند که بیماران قلبی با شاخص کیفیت هوا که با کدهای رنگی به نمایش درمی‌آید، بیشتر آشنا شوند. رنگ زرد در این شاخص به معنای سالم بودن هوا در حد متوسط به معنای ناسالم بودن هوا برای گروه‌های حساس و رنگ قرمز به معنای ناسالم بودن هوا است.

مردیت گفت: این بررسی نشان می‌دهد که در بسیاری روزهای با کیفیت زرد هوا و همه روزهای با کیفیت قرمز افراد دارای بیماری شناخته شریان‌های کورونری قلب ایمن‌تر است که قرارگیری‌شان در معرض ذرات معلق در هوا را  با ورزش کردن درون خانه و کم کردن زمان گذرانده شده در بیرون از خانه محدود کنند، از فعالیت‌های پرفشار پرهیز کنند و داروهایشان را به‌طور مرتب مصرف کنند.

او نتیجه‌گیری کرد: این اقدامات می‌توانند التهاب در شریان‌ها را کاهش دهند و بنابراین باعث شوند که بیماران کمتر در معرض ذرات معلق ریز قرار گیرند که در روزهای با کیفیت بد هوا میزانشان بالاست.

این بررسی در اجلاس سالانه انجمن قلب آمریکا در اورلاندوی فلوریدا ارائه شدند.

داده‌ها و نتیجه‌گیری‌ها ارائه‌شده در این اجلاس هنوز مورد داروی همتا (یا بازبینی همتراز) که برای انتشار در ژورنال‌های علمی لازم است، قرار نگرفته‌اند و بنابراین باید آن‌ها را مقدماتی به‌حساب آورد.

کد خبر 313144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار