پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: نوع تغذیه شما می‌تواند بر سلامت چشم‌های‌تان و پیشگیری از بیماری‌های آن تاثیر داشته باشد. در اینجا هشت غذا را که به حفظ سلامت چشم‌ها و پیشگیری از بیماری‌های آن کمک می‌کنند، می‌آوریم:

eye foods

1- ماهی چرب

ماهی‌های چرب غنی از اسیدهای چرب اُمگا- سه مانند ماهی تون، شاه‌ماهی یا ساردین (به شکل بخارپزشده یا برشته‌شده) به حفظ سلامت غشاهای سلولی سلول‌های عصبی، از جمله سلول‌های عصبی موجود در شبکیه کمک می‌کنند و باعث پیشیگیری از بیماری‌های چشمی می‌شوند که با سالمنندی مرتبط هستند.

2- پرتقال، نارنگی و نارنگی کلمانتین

این سه میوه مانند سایر مرکبات غنی از ویتامین C هستند و تقریباً در همه سال در دسترس شما قرار دارند. این میوه‌ها همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که از قرنیه و عدسی چشم محافظت می‌کنند و به پیشگیری از کاتاراکت یا آب‌مروارید یاری می‌رسانند.

3- هویج

هویج مانند شماری از میوه‌های دیگر با رنگ زرد و نارنجی مملو از بتا- کاروتن- یک آنتی‌اکسیدان و پیش‌ساز ویتامین A - و غنی از رنگدانه‌هایی است که به محافظت از شبکیه کمک می‌کنند.

4- بلوبری

بلوبری به خاطر تاثیرش در بهبودبخشی به دید در شب مشهور است و این تاثیرش بر روی خلبانان نیروی هوایی بریتانیا در حین جنگ جهانی دوم امتحان شده است. بلوبری حاوی ویتامین C و آنتوسیانین‌ها، ترکیباتی که حدت بینایی را تقویت می‌کنند، است و می‌تواند به برطرف شدن خستگی چشم هم کمک کند.

5- اسفناج

اسفناج غنی از رنگدانه‌ها، بتا- کاروتن و ویتامین‌ها است و یک به اصطلاح ابرغذا برای سلامت چشم است، چرا باعث محافظت در برابر کاهش حدت بینایی و پرتوهای ماورای بنفش می‌شود.

6- تخم‌مرغ

تخم‌مرغ با توجه دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های متعدد از جمله ویتامین A که برای حفظ توانایی دید شبانه ضروری هستند - از چشم محافظت می‌کند. تخم‌مرغ به خصوص به پیشگیری در مقابل یک بیماری شبکیه، تحلیل‌رفتن لکه زرد چشم مربوط به سالمندی (AMD) کمک می‌کند.

7- کلم بروکلی

سبزی‌های به رنگ سبز، مانند کل خانواده کلم‌ها، غنی از رنگدانه‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و مقدار زیادی ویتامین C دارند که به حفاظت از شبکیه و عدسی چشم از پرتوهای ماورای بنفش و نیز رادیکال‌های آزاد که اثرات زیانباری بر بینایی دارند، کمک می‌کند.

8- ذرت
ذرت منبع غنی از لوتئین و زیزانتین، رنگ‌دانه‌های ضروری برای حفظ سلامت چشم، محافظت در برابر AMD و نیز پیشگیری از آب‌مروارید است.

Relax News

کد خبر 311928

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha