همشهری آنلاین: وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش وام جعاله از ۱۰ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: در صورت موافقت شورای پول و اعتبار با این پیشنهاد با احتساب تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن در تهران، مجموع تسهیلات خرید مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

آخوند

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در گردهمایی کانون مهندسان فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران با موضوع «اهمیت اخلاق مهندسی در افزایش سرمایه اجتماعی مهندسان ایرانی» درباره تاثیر افزایش تسهیلات خرید مسکن در خروج مسکن از رکود گفت: تمام بحث ما در حوزه مسکن این است که تقاضا را تحریک کنیم و قدرت خرید برای تمام متقاضیان مسکن ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تقاضا و خرید برای مسکن باید مبتنی بر پس‌انداز باشد و نباید به یکباره وارد بازار شود، افزود: اگر حجم زیادی از تقاضا به یکباره وارد بازار مسکن شود سریعا منجر به تورم و افزایش قیمت می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اقدامی که همواره در دستور کار وزارت راه و شهرسازی بوده و ادامه دارد و به تدریج آثار خوبی هم خواهدداشت این است که رژیم پس‌انداز برای خرید خانه را به مردم پیشنهاد می‌کنیم.

آخوندی گفت: از زمان افتتاح صندوق پس‌انداز یکم (تسهیلات ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن) تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان نزد بانک مسکن افتتاح حساب شده است. در برابر این پس‌انداز تقاضا نیز به تدریج وارد بازار می‌شود بنابراین ضمن اینکه بخش تقاضای مسکن تقویت می‌شود اما این تمایل برای خرید به یکباره وارد بازار نمی‌شود که تورم‌زا باشد و منجر به افزایش قیمت شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تسهیلات خرید مسکن می‌تواند منجر به خروج مسکن از رکود شود، درباره افزایش تسهیلات خرید مسکن گفت: پیشنهادات ما با رویکرد افزایش قدرت خرید مردم است و باید مبتنی بر پس‌انداز باشد چراکه پرداخت تسهیلات لحظه‌ای و بدون پس‌انداز می‌تواند تمام دستاوردهای دولت در جهت کنترل تورم را زیر سوال ببرد.

وی با تاکید بر اینکه میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن باید بیش از نرخ‌های فعلی باشد گفت: در حال حاضر سقف تسهیلات قابل اعطا بر خرید مسکن روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان و وام جعاله نیز ۱۰ میلیون تومان و در مجموع ۹۰ میلیون تومان است که پیشنهادم این است با افزایش تسهیلات جعاله به ۲۰ میلیون تومان، سقف تسهیلات خرید مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان برسد. البته هنوز این موضوع به تصویب شورای پول و اعتبار نرسیده و فقط در حد یک پیشنهاد است.

آخوندی گفت: علاوه بر این با موافقت شورای پول و اعتبار در جلسه سه شنبه شب سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز مسکن (خرید اوراق تسهیلات) که تاکنون ۳۵ میلیون تومان بود به ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان به ترتیب در شهر «تهران»، «مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» افزایش پیدا کرد.

کد خبر 311292

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha