همشهری آنلاین: ادامه کاوش‌های اضطراری در گورستان وستمین کیاسر متعلق به دوره اشکانی به کشف ۶۰ گور دخمه‌ای با تدفین جنینی و همچنین گورهایی با معماری چاله‌ای با شیوه تدفین طاقباز منجر شد.

Cemetery

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عبدالمطلب شریفی سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین کیاسر شهرستان ساری استان مازندران با اعلام این خبر تصریح کرد: در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به نکاء محوطه‌ای باستانی نمایان شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 60 گور دخمه‌ای ازدوره اشکانی در محوطه کشف شده است اظهار داشت: تعدادی از این گورها توسط قاچاقچیان و تعدادی نیز توسط بولدوزر در جریان عملیات عمرانی تخریب شده است.

شریفی تصریح کرد که 48 گور از مجموع گورهای کشف شده توسط باستان‌شناسان کاوش و پاکسازی شده است.

وی افزود: در قسمت شرقی گورستان، گورهای چاله‌ای با شیوه تدفین طاقباز کشف شده است که پس از اتمام کار در گورهای دخمه‌ای به بررسی این گورها می‌پردازیم.

این باستان‌شناس در توصیف معماری گورهای دخمه‌ای گفت: معماری گورها متشکل از یک فضای مستطیلی به عرض 70، طول حدود 170 و عمق 2-2.5 متر است که در فضای گور به سمت دیوار غربی دخمه‌ای زده شده و فضای گنبد گونه‌ای به ارتفاع 5/1-7/1ایجاد شده که در داخل آن تدفین انجام می‌گرفته است.

سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین کیاسر افزود: در این نوع تدفین بعد از به خاکسپاری، اشیای متعلق به فرد کنارش قرار داده می‌شده و با استفاده از لاشه سنگ و ملات گل ورودی گور را مسدود می‌کردند.

این باستان‌شناس افزود: بعد از باز شدن تعدادی از این گورهای دخمه‌ای متوجه شدیم که در هر یک از گورها چند نفر تدفین شده‌اند به این ترتیب که هر بار درب گور باز شده و جسد دیگری در آن قرار می‌گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به پایان بررسی‌های زمین‌شناسی گفت که مطالعات جانورشناسی و انگل‌شناسی نیز ادامه دارد و در رابطه با بررسی‌های انگل‌شناسی هیاتی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر مولوی به منطقه عزیمت کرده‌اند.

وی همچنین گفت: به احتمال زیاد دخمه‌هایی نیز زیر بقایای معماری‌های منطقه وجود دارند.

شریفی هدف ازاین کاوش را نجات‌بخشی اعلام کرد و از سفالینه، ابزار جنگی، سرپیکان، سر نیزه، شمشیر، اشیای تزیینی، گوشواره، دستبند، گردنبند‌های مهره‌ای و... به عنوان یافته‌های دیگر گروه باستان‌شناسی نام برد.

کاوش اضطراری گورستان وستمین کیاسر با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تاریخ 16 خرداد امسال آغاز شد و تا 16 مهر ادامه یافت که به دلیل گستردگی محوطه تاریخی این مهلت تمدید و تا 16 آذر ادامه دارد.

کد خبر 311073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =