همشهری آنلاین: کاوش‌های باستان‌شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی و پلان مدور شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طاهر قسیمی سرپرست هیات باستان‌شناسی روستای روآر  گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی خشکه‌چین شد که در حدود سه هزار سال پیش توسط اقوام عصرآهن در غرب زاگرس مورد استفاده بوده است.

به گفته این باستان‌شناس، این گور و مکانهای دیگری در اطراف روستای روآر طی بررسی‌های باستان‌شناسی منطقه در خرداد سالجاری شناسایی و در مهرماه مورد کاوش قرار گرفت.

وی افزود: هیات باستان‌شناسی گوری منحصربفرد با ساختار سنگی و پلان مدور مورد کاوش قراردادند و بررسی دقیق معماری آن نشان داد که معماران هزاره اول پیش از میلاد در این منطقه از غرب زاگرس موفق به ساخت فرم اولیه‌ای از گنبد شده‌اند که دارای پلان مدور است.

قسیمی با اشاره به ساختار این گور گفت: این اثر احتمالا از نخستین مدارک گنبد‌سازی در غرب ایران است که با شیوه خشکه‌چین و با دیواره‌های قوس‌دار نامنظم ساخته شده است.

به گفته وی، در کف این گور بزرگ بقایای پراکنده حداقل هشت اسکلت انسان یافت شده که براساس مطالعات اولیه به جز یک کودک و یک نوجوان بقیه مربوط به افراد بالغ هستند که با فواصل زمانی مختلف طی عصر آهن دفن شده‌اند.

قسیمی خاطرنشان ساخت که علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان‌رشته‌ای چون انسان‌شناسی جسمانی، باستان جانورشناسی، زمین ریخت‌شناسی، معماری بومی و مردم‌نگاری منطقه در حال انجام است.

وی همچنین افزود: برای حفاظت و معرفی این اثر ارزشمند هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، شورای اسلامی و دهیاری روستای روآر و همچنین بخشداری و فرمانداری سروآباد انجام شده تا بتوان این اثر را در قالب یک سایت موزه معرفی کرد.

مجوز کاوش در روستای روآر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کد خبر 315076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار