همشهری آنلاین: کاوش‌های نجات‌بخشی در محدوده سد سردشت پرده از استقرارهایی برداشت که قدمت آنها درمحوطه‌ای به نام باغی از هزاره ششم پیش از میلاد شروع شده و تحت عنوان فرهنگ‌های نوسنگی سفال و یا حاجی فیروز شناخته می‌شوند.

Discovery

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، یوسف فلاحیان سرپرست هیات کاوش‌های نجات‌بخشی سد سردشت با اعلام این خبر گفت: حوزه رودخانه زاب کوچک منطبق بر منطقه سردشت یکی از حوزه‌های مهم باستان‌شناسی ایران محسوب می‌شود که استقرارهای مهمی از دوران پیش از تاریخ تا دوران تاریخی درآن شکل گرفته است.

او افزود: دراین منطقه به غیر از سابقه مطالعات باستان‌شناسی در تپه‌های تاریخی ربط تاکنون کاوش باستان‌شناسی دیگری انجام نگرفته است.

به گفته این باستان‌شناس، از اواخر شهریور ماه امسال 5 تیم کاوشگر مرکب از اعضای باستان‌شناس زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور مطالعه آثار تاریخی دراین منطقه مشغول به فعالیت شده‌اند.

فلاحیان تصریح کرد که دراین دوره از کاوش، مطالعات ژئوفیزیک، نقشه‌برداری، کاوش‌های مطالعاتی و نجات‌بخشی و مطالعات مردم‌شناسی در محوطه‌های باغی، بالان، ملاوسو، بروه و نیسک‌آباد در حال انجام است.

او افزود: در همین مدت کوتاه کاوش در محوطه‌های یاد شده پرده از استقرارهایی برداشت که قدمت آنها در محوطه ای به نام باغی از هزاره ششم پیش از میلاد شروع شده و به فرهنگ جوامع یکجا‌نشین کشاورز متعلق است که تحت عنوان فرهنگ‌های نوسنگی، سفال و یا حاجی فیروز مشخص می‌شوند.

فلاحیان گفت: باتوجه به کشفیات اخیر می‌توان گفت که این منطقه محل تلاقی فرهنگی‌هایی ازنقاط مرکزی و شمال غربی ایران نظیر فرهنگی‌های موسوم به دالما و یا حاجی فیروز از یک سو و فرهنگ‌های برخاسته از بین‌النهرین موسوم به سفال لبه واریخته و یا مربوط به دولت آشور از سوی دیگر با تاثیرگذاری محلی بوده است.

وی پژوهش‌های باستان‌شناسی دراین منطقه را به دلیل تکمیل کورونولوژی آن دارای اهمیت بسزایی دانست و خاطرنشان ساخت که با توجه به کمبودمطالعات باستان‌شناسی پیشین در این محوطه اجرای این مطالعات اهمیت آن را درمنطقه دوچندان می‌کند.

این باستان‌شناس تصریح کرد که شناسایی ادوار مختلف تاریخی و شیوه زندگی مردمان ساکن در این حوزه مهم و نجات‌بخشی برخی از این محوطه‌ها که به دلیل طرح‌های عمرانی در معرض خطر هستند، مهمترین اهداف این پروژه را تشکیل می‌دهند.

کاوش‌های باستان‌شناسی نجات‌بخشی سد سردشت که با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اواخر شهریور شروع شده است تا پایان آبان ادامه دارد.

کد خبر 312347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =