همشهری آنلاین: یک متخصص تغذیه با اشاره به علل ایجاد حساسیت در فصل پاییز، گفت: با مصرف آب‌پرتقال و نارنگی به میزان قابل توجهی می‌توان از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کرد.

میوه‌های تازه دلیل افزایش حساسیت‌های پاییزی

مرتضی صفوی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس،‌ در رابطه با حساسیت‌های فصل پاییز و ارتباط آن با تغذیه افراد اظهار داشت: فصل پاییز همچون بهار سبب ایجاد آلرژی‌های زیادی در افراد شده که مصرف برخی از خوراکی‌ها نیز در این فصل سبب تجربه‌های ناخوشایند به دلیل حساسیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف میوه‌‌های تازه یکی از دلایل افزایش حساسیت‌های فصلی است، افزود: برخی از افراد نسبت به مصرف سبزی‌های خام،‌ مغزیجات و میوه‌ها حساسیت داشته و در صورت استفاده از آنها دچار عوارضی همچون آبریزش بینی،‌ خارش چشم،‌ سوزش انتهای گلو، ورم لب‌ها و احساس خارش در کام می‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه جابه‌جایی گرده‌ گیاهان در برخی از فصول سبب حساسیت می‌شود، بیان کرد: این مسئله و مصرف برخی از مواد غذایی ایمنی بدن را تحریک کرده و آلرژی ایجاد می‌کند. بنابراین بسته به اینکه افراد به چه ماده غذایی حساسیت دارند باید برای مدتی آن را از چرخه غذایی خود حذف کنند تا شاهد رفع علائم حساسیت شوند.

صفوی ادامه داد: پرتقال و لیمو‌شیرین در فصل پاییز می‌تواند سبب ایجاد حساسیت افراد شود و بر خلاف تصور مردم نارنگی کمتر موجب این بیماری می‌شود و افراد در صورت بروز علائم حساسیت باید نسبت به مصرف این مواد امتناع کنند.

پرتقال

وی با تأکید بر اینکه حساسیت فصلی با آسم و آلرژی در کودکان متفاوت است، گفت: با تجویز پزشک می‌توان از داروهای ضد التهاب و حساسیت همچون آنتی هیستامین برای رفع حساسیت فصلی استفاده کرد.

این متخصص تغذیه در رابطه با مصرف شلغم در فصل پاییز و زمستان گفت: مصرف شلغم مشابه آنتی‌بیوتیک بوده و در درمان بیماری‌های عفونی بسیار مؤثر است. بنابراین هنگام سرماخوردگی استفاده از این خوراکی در بهبودی افراد تأثیرگذار است.

صفوی خاطر نشان کرد: مصرف آبلیمو، پرتقال و نارنگی در پیشگیری از سرماخوردگی بسیار مؤثر است، بنابراین مصرف آن به ویژه در فصل پاییز و زمستان توصیه می‌شود.

کد خبر 311052

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha