« روزی از کم خوری ناله می‌کردیم اما امروز مشکل اصلی کشور پرخوری است.» این شاید مهم‌ترین جمله وزیر بهداشت در بیست و هفتمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان بود؛ وقتی که درباره تهدیدات سلامتی کودکان ایرانی حرف می‌زد.

دکتر هاشمی

دكتر هاشمي با هشدار درباره اينكه برخلاف دهه‌هاي گذشته كه عمده بيماري‌ها عفوني بود، اما حالا بيمار‌هاي قلبي و عروقي و نيز سكته‌هاي قلبي بسيار شايع شده است، گفت:«از كساني كه به تريبون‌هاي عمومي دسترسي دارند و كلام آنها نافذ است تقاضا داريم ما را در اين راه كمك كنند چرا كه اضافه‌وزن در كودكان شهري و روستايي بيش از ۶۰ درصد است كه مي‌تواند يكي از عوامل خطر ابتلا به بيماري‌هاي غيرواگير باشد زيرا اين بيماري‌ها ۷۰ درصد مرگ‌وميرهاي كشور را شامل مي‌شوند.» اما پس از سخنان وزير بهداشت، رئيس اين همايش هم تأكيد كرد كه زنگ خطر چاقي در كودكان ايراني به صدا درآمده است. وي افزود: چاقي كودكان به‌خصوص در تك‌فرزندها و در شهرهاي بزرگ بسيار زيادشده است.

اين در حالي است كه چاقي علاج ندارد و تنها راه آن اين است كه از چاق شدن جلوگيري شود. دكتر علي رباني هم هشدار داد چاقي زمينه‌ساز ابتلا به بيماري‌هايي همچون ديابت و مشكلات قلبي است. اين هشدار‌ها در حالي است كه چندي قبل معاون وزير بهداشت هم به استناد يافته‌هاي تحقيقي كه در 362روستاي استان گلستان روي 50هزار نفر انجام شده، اعلام كرد: زنان روستايي ايران از زنان روستايي آمريكا چاق‌تر شده‌اند و چاقي مردان روستايي كشور نيز نزديك به مردان آمريكايي است. رئيس سازمان غذا و دارو نيز اعلام كرده كه چاقي در ايران ۱۰ برابر آمار جهاني است. پژوهشگران مي‌گويند هزينه‌اي كه چاقي در سطح دنيا بر دوش مردم و دولت‌ها مي‌گذارد به اندازه هزينه سيگار‌كشيدن و درگيري‌هاي مسلحانه است.

به گفته رئيس اين سازمان، سالانه حدود 3/5 ميليون نفر در دنيا به‌دليل چاقي جان خود را از دست مي‌دهند و ۶۵ درصد جمعيت جهان در كشورهايي زندگي مي‌كنند كه در آنها افزايش وزن و چاقي بيش از كم وزني باعث مرگ مي‌شود.

  • آمار چاقي در ايران

افراد چاق يا داراي اضافه وزن .......48 ميليون نفر

افراد داراي كبد چرب ................19 ميليون نفر

ايراني‌هاي مبتلا به چربي خون.....15 ميليون نفر

مرگ و مير سالانه بر اثر چاقي.....21 ميليون نفر

رتبه جهاني چاقي ايران.............41 كشور

کد خبر 309947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار