همشهری آنلاین: بزرگترین قمر پلوتو،کارون، به واسطه انتشار تصاویر جدیدی از ماموریت افق‌های نو توسط ناسا در مرکز توجه همگان قرار گرفت.

کارون

براساس گزارش BBC، اين تصاوير جديد بهترين تصاوير رنگي با جزئياتي بسيار دقيق از قمر كارون به شمار مي‌روند كه تاكنون از اين جرم به ثبت رسيده‌اند.

کارون

ناسا در تلاش است تمامي اطلاعات گردآوري شده توسط فضاپيماي افق‌هاي نو را كه در تاريخ 14 جولاي از فاصله نزديكي از پلوتو پرواز كرد، پردازش كند و انتظار مي‌رود پردازش اين اطلاعات تا سال 2016 به طول بيانجامد.

دليل كندي اين روند فاصله زيادي است كه ميان افق‌هاي نو تا زمين وجود دارد درحالي كه اين فضاپيما همچنان درحال دورشدن از زمين است. اين فضاپيما از زمان پرواز نزديك از كنار پلوتو بيش از 100 ميليون كيلومتر از اين سياره كوتوله فاصله گرفته‌است و فاصله آن تا زمين به پنج ميليارد كيلومتر رسيده‌است.

کارون

اگرچه سرعت دريافت اطلاعات به شكلي طاقت‌فرسا كند است،‌اما دانشمندان هرگز از دريافت اطلاعات جديد از پلوتو خوشحالتر از اكنون نبوده‌اند و جديد‌ترين تصوير از كارون نيز به اين خوشحالي افزوده‌است زيرا سازه‌ها و ويژگي‌هاي ساختاري متنوعي از قبيل دره‌ها، كوه‌ها و پستي و بلندي‌هاي متنوعي در اين قمر مشاهده كردند.

آنچه بيش از ديگر ويژگي‌ها توجه دانشمندان را به خود جلب كرده‌است، سيستمي وسيع از شكست‌ها و دره‌ها است كه در ميانه كارون خودنمايي مي‌كنند و نشان از گذشته پرتلاطم زميني اين قمر دارند. به گفته دانشمندان،‌ به نظر مي‌آيد كل پوسته كارون به واسطه اين سيستم از هم شكافته‌است. همچنين دانشمندان دريافتند نيمكره جنوبي اين قمر از سطحي هموارتر برخوردار است كه مي‌تواند نشان از بازسازي سطح گسترده در اين قمر باشد.

به منظور توضيح اين رويداد دانشمندان درحال بررسي نظريه‌ نوعي آتشفشان سرد به نام كريوولكانيسم هستند.

کد خبر 309182

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha