یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست با بیان این که از یک سال گذشته حذف تدریجی جانوران وحشی از نمایش‌های سیرک در دستور کار این سازمان قرار گرفته است، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده امیدواریم تا پایان سال ۹۴ شاهد حذف کامل حیات وحش در سیرک‌ها باشیم.

حذف کامل حیات وحش در سیرک‌ها تا پایان امسال

به گزارش ایرنا، علی تیموری افزود: در حال حاضر از تعداد 26 فرد حقیقی و حقوقی دارای پرونده، حدود 22 مجموعه سیرک تعطیل و حیوانات در اختیار آنها نیز ساماندهی شده‌اند و فقط چهار مجموعه به صورت فعال، نیمه فعال و با کاهش چشمگیر تعداد و انواع حیوانات تحت اختیار خود پس از اخذ تعهدنامه مبنی بر رعایت ضوابط و قبول زمان خط قرمز بهره‌گیری از حیوانات، به صورت مجاز اجرای نمایش دارند.

وی اظهار کرد: از زمان‌های قدیم افراد بسیاری با عناوینی مانند دوره‌گرد، معرکه‌گیر و به اصطلاح پهلوانان محلی خیابانی با هدف کسب درآمد از طریق به اسارت درآوردن حیوانات وحشی از قبیل شیر، خرس، میمون و غیره اقدام به جلب مردم کوچه خیابان و گاهی مردم روستاها کرده و برای آنان نمایش‌هایی مانند کشتی گرفتن با خرس و شیر و یا حرکات طنزآمیز با میمون و یا بازی با مارهای سمی و یا غیر سمی بزرگ اجرا می‌کردند.

وی تصریح کرد: این به اصطلاح پهلوانان محلی سال‌ها بدون هیچ نظارتی بر آنان به راحتی به کارهای خود ادامه دادند و در روند فعالیت خود به دلایل مختلف حیواناتی را وارد کار خود کردند که این امر ضربه‌ای به تنوع زیستی بوده است.

تیموری ادامه داد: در 15 تا 20 سال گذشته تاکنون این افراد که بعدها تعدادی از آنان در قالب سیرک‌های بزرگ و کوچک شروع به فعالیت‌های گسترده‌تر کردند تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار گرفته و برای آنان پرونده تشکیل و سعی شد فعالیت آنها تا حد امکان ضابطه‌مند و از انجام تخلفات که یکی از مصادیق تخلف آزار و اذیت جانوران است؛ جلوگیری شود.

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که درحال حاضر در این اداره کل حداقل 26 فرد حقوقی و حقیقی به منظور داشتن فعالیت‌های مجاز و قابل پیگیری دارای پرونده هستند، گفت: با انجام تمامی اقدامات نظارتی ستادی و استانی، فعالیت افراد حقیقی و حقوقی اغلب از یک قشر ویژه و دارای فرهنگ و موقعیت متفاوت هستند.

تیموری ادامه داد: این افراد دارای مشکلات زیادی بوده که از آن جمله می‌توان به درگیر کردن ذهن، وقت و توان کارشناسان ستادی، دور کردن کارشناسان و نیروهای اجرایی استان از وظایف خود، دور کردن حیوانات وحشی از طبیعت و افزایش قاچاق جانوران و حیوان آزاری و تضییع حقوق آنها اشاره کرد.

وی یاد آور شد: اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست همواره سعی در محدود کردن این فعالیت‌ها داشته و بر اساس سیاست‌های سازمان جلسات متعددی با حضور کارشناسان و مدیران ستادی، سازمان‌های مردم‌نهاد زیست محیطی، اساتید دانشگاهی، مدیران برخی سیرک‌ها و هر فرد صاحب نظر به منظور اتخاذ تصمیم مناسب برگزار کرده است.

در یک سال گذشته هیچ مجوزی برای معرکه‌گیران خیابانی صادر نشده است

تیموری گفت: منطقی‌ترین راهکار با توجه به لزوم لحاظ کردن مشکلات معیشتی افراد فعال در زمینه نمایش با حیوانات و ساماندهی حیوانات وحشی سیرک‌ها و تعیین تکلیف محل نگه‌داری آن‌ها پس از ممنوعیت کامل، روش حذف تدریجی است.

وی افزود: این کار از یک سال گذشته به صورت برنامه‌ریزی شده آغاز شده است که تاکنون این عملیات نتایج بسیار مثبتی در پی داشته و به طور کل هیچ مجوزی برای دوره‌گردان و معرکه‌گیران خیابانی صادر نشده است.

کد خبر 307854

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی