چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: سارا مرادی، کارشناس ارشد تغذیه و مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان کرمانشاه مطلب زیر را با عنوان راهکارهای بعد از پرخوری منتشر کرد.

پرخوری

برای چند لحظه آرام باشید. خبر خوب این است که اگر شما نسبت به غذا خوردن خود حساس باشید و به طور منظم ورزش کنید، یک وعده غذایی شما را از بین نمی‌برد. برای افزایش نیم کیلو چربی در بدن، شما باید 3500 کالری انرژی مصرف کنید.

دکتر ربکا ریوز از دانشگاه هادسون می‌گوید: همه ما شاید گاهی در خوردن زیاده‌روی کنیم. هیچکس عادات غذایی کامل ندارد. ما باید یاد بگیریم که به خود اجازه بدهیم گاهی پرخوری کنیم و سپس به برنامه غذایی روزانه خود بازگردیم. مشکل اینجاست که پرخوری برای اغلب آمربکایی‌ها یک بار نیست و به صورت یک عادت غذایی درآمده است. در بعضی مناطق در یک روز فرد 1500-500 کالری مصرف می‌کند. این افراد اگر با دقت به برنامه غذایی خودد ننگرند، دچار اضافه وزن می‌شوند.

خودتان را تنبیه نکنید. ممکن است احساس شکست کنید و بگویید: آه من رژیمم را رها کردم. در این شرایط از خود ناراضی نباشید. شما فقط 1 روز پر خوری کرده‌اید. دوباره سعی کنید و اندازه وعده‌های غذایی را در روز بعد با دقت بیشتری مراعات کنید.

برنامه غذایی خود را در دوره‌های طولانی‌تر تنظیم کنید. معمولا افراد در هفته غذاهای سالم‌تری را با دقت بیشتر می‌خورند و آخر هفته کالری بیشتری دریافت می‌کنند. اگر شما هم جز این افراد هستید که در میهمانی آخر هفته غذای بیشتری مصرف می‌کنید، بقیه روزهای هفته آن را جبران کنید.

حساس غذا خوردن را از سر بگیرید. ممکن است وسوسه شوید برای جبران کالری اضافی که خورده‌اید، در روز بعد، وعده‌های غذایی را حذف کنید. اما حذف ناهار یا صبحانه شما را در معرض خطر پرخوری بعدی قرار می‌دهد. توصیه می‌شود وعده‌های کوچک میوه و سبزی غنی از فیبر را آماده کنید. تا زمانی که احساس گرسنگی کنید صبر کنید، سپس یک صبحانه سبک، یک کاسه ماست یا توت فرنگی میل کنید. برای میان وعده صبح از يك عدد میوه استفاده کنید. در وعده ناهار یک ظرف بزرگ سالاد با چند تکه گوشت مرغ میل نمایید. در میان وعده عصر یک کاسه سبزیجات همراه یک عدد پرتقال و برای شام سبزیجات فراوان با یک تکه ماهی بخورید.

بعد از پرخوری وزن خود را اندازه‌گیری نکنید. اضافه وزن به دلیل افزایش چربی بدن نیست، ممکن است به دلیل احتباس مایعات در اثر مصرف زیاد نمک باشد. پیشنهاد می‌شود در روزی از هفته وزن خود را اندازه‌گیری نمایید که مطمئن باشید کمترین وزن را دارید.
به برنامه ورزش روزانه خود بازگردید. ورزش زیاد برای سوزاندن مقدار غذایی که پرخوری شده، ممکن است باعث صدمه به عضلات و مفاصل شود و فرد ورزش را کنار بگذارد. چرخه معیوب ایجاد می‌شود و فرد دوباره به خوردن روی می‌آورد.

غذایی را که می‌خورید محاسبه کنید. یک هدف برای کالری روزانه خود تنظیم کنید و با استفاده از وب سایت‌ها یا برنامه‌های موبایل، غذای خود را انتخاب کنید.

تنها راه برای بردن این مسابقه این است که برنامه‌ریزی هفتگی برای کالری خود داشته باشید.

شما باید هر بار که يك قاشق غذا را از بشقاب به سمت دهان خود می‌برید، هوشیار باشید.

 

کد خبر 307470

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ساير ورزش‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha