همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان که برای پاسخ به سئوالات نمایندگان در کمیسیون ویژه بررسی برجام حضور یافته بود، از اعضای کمیسیون سه تقاضا را مطرح کرد.

مهر نوشت: جلسه نوبت عصر روز یکشنبه کمیسیون ویژه برجام که با حضور دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره کننده هسته ای برگزار شده بود، امروز دوشنبه از شبکه خبر سیما پخش شد.

  • سه تقاضای ظریف از کمیسیون برجام

ظریف در این جلسه با تاکید بر افزایش ادامه حمایت از مقاومت پس از توافق هسته‌ای گفت: در سفرهای منطقه‌ای، جریان مقاومت بیشترین تشکر و استقبال را از من به خاطر توافق داشتند.

وی سه تقاضا را از اعضای کمیسیون برجام مطرح کرد و گفت: اول اینکه باید اطمینان حاصل کنیم که بندهای برجام به درستی انجام می شود و اگر طرف مقابل بندی را اجرا نکرد، دست ما باید باز باشد که ما هم توافق را اجرا نکنیم.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ادامه داد: دوم باید از شرایط کنونی برای تقویت مبانی اقتصاد مقاومتی استفاده شود و سوم اینکه باید نقش مهم تر و قوی تر جمهوری اسلامی در منطقه مبتنی بر ارزش ها و دیدگاه ها پس از توافق ایفا شود، زیرا این دیدگاه های جمهوری اسلامی بود که رژیم صهیونیستی را از ایفای نقش ایران در منطقه نگران کرده بود.

  • پاسخ ظریف به نقدهای جلیلی

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در خصوص اظهارات دکتر سعید جلیلی دبیر سابق شورای امنیت ملی گفت: قصد پاسخگویی به ایشان را ندارم. زمانی که ایشان مسئولیت داشت با اینکه از منتقدان جدی به دوستان مذاکره کننده بودم، مصاحبه‌ای در مخالفت با ایشان نداشتم.

وی با اشاره به اظهارات جلیلی در مورد لغو و تعلیق تحریم‌ها گفت: کل تحریم‌های مالی و پولی اتحادیه اروپا از روز اجرای توافق لغو می‌شود و اجرای کل تحریم‌های ایالات متحده نیز از روز اجرای توافق متوقف خواهد شد.

  • نخواستیم گروگان آقای نتانیاهو برای اجرای برجام باشیم

وی در خصوص علت عدم لغو تحریم‌های ایالت متحده گفت: اگر می‌خواستیم ایالت متحده لایحه لغو تحریم‌ها را به کنگره ببرد، با توجه به فضای موجود اجرای توافق مشکل می‌شد. ما نخواستیم گروگان آقای نتانیاهو برای اجرای برجام باشیم و درخصوص این ساز و کار نیز در داخل کشور و با مقامات بالا رایزنی و مشورت صورت گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مبنی بر عدم لغو تحریم‌های شرکت‌های هواپیمایی گفت: تحریم‌های هواپیمایی مورد به مورد لغو می‌شود و تحریم‌های ناوگان هوایی هم لغو خواهد شد.

ماجرای فردی که اطلاعات غلط در مورد لغو تحریم‌های هواپیمایی به کمیسیون امنیت برد

ظریف خطاب به نماینده‌ای که بر وجود مستندات مبنی بر عدم لغو تحریم‌ها و همچنین بر عدم اجرای توافق ژنو درخصوص رفع تحریم تجهیزات هواپیمایی تأکید می کرد، گفت: شما بروید هواپیمایی‌هایی را که بازسازی شدند و الان پرواز می‌کنند، بررسی کنید.

وی ادامه داد: فردی در این خصوص حرف‌های خلاف واقع در کمیسیون امنیت ملی زده است؛ اگر مستندات دارید ارائه کنید.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال نمایندگانی به فرمایشات رهبری در مورد لغو و تعلیق تحریم‌ها استناد می‌کردند و برخی بندهای توافق را برخلاف خطوط قرمز نظام می‌دانستند، گفت: اینکه بگویید این توافق خلاف نظر رهبری است، تفسیر به رای نظرات رهبری است.

  • پیشنهاد غرب در آلماتی دست ماست؛ مطالعه کنید

وی با اشاره به اظهارات سعید جلیلی مبنی بر اینکه در آلماتی نیز غرب چنین پیشنهاداتی را به طرف ایرانی داده بود، عنوان کرد: پیشنهاد غرب در آلماتی دست ماست؛ مطالعه کنید! اگر غرب یک جا گفته باشد من تحریم‌های شورای امنیت را لغو می‌کنم، به من نشان دهید، دوستانی که سر و صدا می‌کنند بدانند بحث‌های قبل کاملا موجود است. در شرایط کنونی آنقدر فضای آزادی در کشور است که هر کسی می‌تواند هر حرفی را بزند.

  • آسمان و ریسمان نبافید؛ بورس و نفت چه ربطي به توافق دارد

ظریف در پاسخ به سوالات مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیس مجلس درخصوص وضعیت بازار بورس، تحریم‌های اولیه و ثانویه و کاهش قیمت نفت نیز گفت: کاهش قیمت نفت ربطی به توافق ژنو ندارد؛ آسمان و ریسمان به هم نبافید. وضعیت بورس به خاطر شرایط خراب هشت سال گذشته است، به خاطر توافق نیست.

وی ادامه داد: اگر توافق ژنو اجرا نمی‌شد وضعیت فروش نفت به خاطر سیاست‌هایی که شما از آن دفاع می‌کنید به صفر می‌رسید.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این جلسه با تاکید بر اینکه صف سرمایه گذاری در ایران شکل گرفته است، گفت: وزیر خارجه برزیل در سفری که به ایران داشت برای سرمایه گذاری در کشور اعلام آمادگی کرد. کشورهای اروپایی که بعد از توافق وین به ایران سفر کردند، اعلام کردند که آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند.

  • باید فضایی را که صهیونیست‌ها ایجاد کردند، بشکنیم

ظریف با تاکید بر اینکه باید کشور را آماده سرمایه پذیری کنیم، گفت: منافع کشور، انقلاب و مقاومت در این است که فضایی را که صهیونیست‌ها ایجاد کردند، بشکنیم.

وی ادامه داد: اگر مزایای برجام را حداقل عدد ۵ و یا حداکثر عدد ۹۵ بدانیم، باید دست به دست هم دهیم که به همان اندازه عدد ۵ یا ۹۵ از مزایای برجام و فرصت‌های ایجاد شده استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه با انتقاد از افرادی که می‌گویند کدام آدم عاقل با این شکل توافق و وضعیت لغو تحریم‌ها در ایران سرمایه گذاری می‌کند، تاکید کرد: ایران امن‌ترین کشور برای سرمایه گذاری است.

در پایان علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه برجام نیز گفت: دوستانی که امروز در جلسه نوبت صبح کمیسیون نیز حضور داشتند، قصد دو قطبی کردن فضا را نداشتند؛ با همدلی و همزبانی می‌توان کشور را اداره و از مشکلات عبور کرد.

کد خبر 307243

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha