همشهری آنلاین: در حاشیه مراسم ختم حجت‌الاسلام شیخ علی بابایی، سخنگوی قوه قضائیه، رئیس سازمان زندان ها و رئیس سازمان بازرسی کل کشور به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

رحیمی - مهدی هاشمی

مهر نوشت:  مراسم ختم حجت‌الاسلام شیخ علی بابایی رئیس شعبه ۱۶ دیوان عالی کشور در مسجد ارک تهران با حضور رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس سازمان زندانها و مسئولان قضایی برگزار شد.

  • هنوز بحثی در مورد تبادل جیسیون رضائیان مطرح نشده است

در حاشیه این مراسم که بعد از اذان به پایان رسید، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در جمع خبرنگاران درباره تبادل جیسون رضاییان و اینکه آیا قوه‌قضاییه برای این موضوع برنامه‌ای دارد یا خیر اظهار داشت: هنوز چیزی در این زمینه مطرح نشده است.

وی همچنین درباره علت طولانی شدن صدور حکم جیسون رضاییان گفت: درباره این موضوع اطلاعی ندارم و در نشست خبری اعلام می‌کنم.

  • ماجرای فردی که ۹ دستگاه خودپرداز اجاره کرده بود

همچنین ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: فردی که ۹دستگاه خودپرداز را اجاره کرده بود در حدود ۳هزار حساب افتتاح کرده و ۳هزار کارت ATM هم دریافته کرده بود. این فرد تحت عنوان سرویس های صوری از آن استفاده و کارمزد دریافت می کرد.

وی افزود: همچنین این فرد با اجیر کردن یک فرد افغانی، به او پول می داده و با این حساب های مذکور تراکنش ایجاد می کرده است. فرد خاطی کارمزد هر تراکنش را که بیش از دو هزارتومان بوده توسط بانک پذیرنده از بانک صادر کننده کارت دریافت و تقسیم می کرده است.

رئیس کل سازمان بازرسی کشور در خصوص آخرین وضعیت گزارش سیلاب اخیر نیز توصیح داد: گزارش آن به مراجع ذیصلاح ارسال شده اما به دلیل محرمانه بودن نمی توانیم بگوییم کدام دستگاه مقصر بوده است.

  • صورت جلسه همراه داشتن سکه طلا توسط هاشمی به من نرسیده است

در این مراسم اصغر جهانگیر هم در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سئوالی در خصوص کشف ۳۰ سکه و یک دستگاه موبایل از مهدی هاشمی و اینکه وکیل وی مدعی شده این وسایل صورت‌جلسه شده بود و با هماهنگی زندان به وی داده شده است، گفت: صورت‌جلسه‌ای در این خصوص به من داده نشده است که ببینم حرف وکیل درست بوده یا خیر اما بحثی که در مورد کشفیات داشتیم، در بازرسی‌ها به آن رسیده‌اند و قطعا اگر زندان اطلاع داشت که اینها همراهش بوده در بازرسی‌ها عنوان کشف به آن اطلاق نمی‌شد.

رئیس سازمان زندان ها در پاسخ به این سئوال که آیا شما ادعای وکیل مهدی هاشمی مبنی بر اینکه این وسایل صورت‌جلسه شده بود را تکذیب می‌کنید یا خیر، افزود: صورت‌جلسه‌ای به من نرسیده. البته باید بررسی کنم و بگویم.

جهانگیر در پاسخ به این سئوال که آیا ورود سکه به زندان مرسوم است گفت: سکه، پول است و اگر کسی پولی همراهش باشد باید تحویل دهد و ما به جای آن کارت اعتباری می‌دهیم و مبالغ را به حساب آن کارت واریز می‌کنیم و افراد می‌توانند روزانه مبلغی را برداشت کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود تغییر رئیس زندان اوین مرتبط با قضیه مهدی هاشمی و ملاقات حضوری او با مادرش بوده است، افزود: کسانی که این موضوعات را به هم ارتباط می‌دهند در خصوص زندان‌بانی اسلامی اطلاعی ندارند. عنوان شده بود رفتار خوب با متهم باعث این تغییرات شده در حالیکه ما باید بگوییم موظف هستیم نسبت به تمام کسانی که وارد زندان می‌شوند رفتار مناسب داشته باشیم زیرا این یک توصیه اسلامی و قانونی است و کسی قطعا به خاطر رفتار خوب تغییر نمی‌یابد یا برکنار نمی‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: ما یک‌سری تغییرات طبیعی داریم که این تغییرات در تهران هم اعمال شد.

جهانگیر در پاسخ به این سئوال که اگر مشخص شود در بحث کشف سکه و موبایل از مهدی هاشمی از سوی ماموران زندان اهمال‌کاری صورت گرفته، برخورد می‌شود یا خیر، گفت: مامورین ما در ورودی‌ها موظف هستند بازرسی‌هایی داشته باشند و بعد از اینکه بازرسی کردند، فرد تحویل زندان می‌شود. به طور طبیعی اگر در بازرسی دقت کافی صورت نگیرد برخورد لازم با کسانی که در مبادی ورودی دقت لازم را نداشتند صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که گوشی کشف شده از مهدی هاشمی، گوشی دوربین‌دار بوده یا ساده افزود: گزارش بازرسی را ندیده‌ام و باید نگاه کنم. اصولا زندان به دلیل ترددهای زیادی که دارد مانند ملاقات خانواده زندانیان، مرخصی‌ها، اعزام به درمانگاه یا اعزام به شعبات، به صورت مرتب کشفیاتی داریم به طوریکه در یک ماه گذشته در بازرسی‌هایی که در سراسر کشور انجام شد صدها موبایل و اشیاء ممنوعه از جمله چاقو از زندانیان کشف شد.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: البته امکان اینکه بتوان ورود اشیاء و وسایل غیرمجاز به زندان را به صورت صددرصد کنترل کرد وجود ندارد زیرا هم زندانیان جاسازی‌های خاصی دارند و هم امکانات و تجهیزات کافی نیست. برخی وسایلی توسط بعضی ماموران متخلف وارد زندان‌ها می‌شود که این مسئله در حال بررسی و پیگیری است و قطعا برخورد می‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود محمدرضا رحیمی صبح‌ها از زندان خارج و شب‌ها به زندان باز می‌گشته گفت: اصلا اینطور نیست. وی بعد از فوت همسرش به مرخصی رفت و بازگشت و بعد از آن نیز به مرخصی نرفته است.

کد خبر 306612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار