همشهری آنلاین: رئیس جمهور در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و قرقیزستان گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران- بیشکک وجود ندارد.

روحانی

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به این که دیدگاه دو کشور در عموم مسایل به هم نزدیک است، از اتخاذ سیاست‌های مستقل از سوی قرقیزستان در راستای تأمین منافع ملی این کشور ابراز خرسندی کرد و افزود: دو کشور زمینه‌های همکاری فراوانی در عرصه‌های سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی دارند که می‌توانند با طراحی برنامه‌ بلند مدت 10 ساله و برنامه‌های کوتاه‌مدت‌تر، تعاملات خود را در این زمینه‌ها گسترش دهند.

وی سفر همتای قرقیزستانی خود به کشورمان را نقطه عطفی در توسعه روابط دو کشور توصیف و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به توان بخش مهندسی و خصوصی خود از تجربه و پیشرفت‌های قابل توجهی در عرصه‌های زیربنایی از جمله احداث خطوط ریلی، بخش‌های مختلف صنعتی، انرژی، پزشکی و غیره برخوردار و آماده است همکاری‌های خود را در این زمینه‌ها با قرقیزستان و سایر کشورهای منطقه گسترش دهد.

رئیس جمهوری با بیان این که گسترش همکاری‌های اقتصادی پایدار و همه جانبه، روابط دو کشور را تضمین خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: باید زمینه رفت و آمد بازرگانان، دانشگاهیان و عموم مردم دو کشور را تسهیل کنیم تا به این ترتیب مقدمات لازم برای ارتباط شاداب بخش های خصوصی و گسترش بیش از پیش و پایدار روابط دو کشور فراهم شود.

روحانی در ادامه با اشاره به حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در منطقه تصریح کرد: متأسفانه امروز عده‌ای به دروغ ادعای پیروی از اسلام می‌کنند در حالی که در باطن شیطان‌هایی آدم‌کش و ضد اسلام هستند و مورد حمایت‌ قدرت‌هایی نیز قرار دارند که ضداسلام عمل می‌کنند.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه کشورهای منطقه باید با همکاری یکدیگر تلاش کنند تا ریشه‌های فرهنگی تروریسم و همچنین اقدامات آنها در منطقه خشکانده شود، گفت: باید با کمک یکدیگر چهره واقعی اسلام را به جهانیان نشان دهیم و کمک کنیم تا غده سرطانی تروریسم از منطقه ریشه کن شود.

در ادامه این نشست آلماس بیگ آتامبایف رئیس جمهوری قرقیزستان نیز با ابراز خوشحالی از سفر به ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدنی کهن و اشتراکات تاریخی و فرهنگی گسترده با کشورش، اظهار کرد: ایران و قرقیزستان دو همسایه و اهل یک خانواده هستند و باید با مهیا نمودن بیش از پیش مقدمات، تعاملات و همکاری‌های دو کشور را به صورت روزافزون گسترش دهیم.

رییس جمهوری قرقیزستان با تأکید بر اینکه بنده نیز مانند رئیس جمهوری اسلامی ایران معتقدم که باید نگاه ما رو به جلو بوده و برای همکاری‌های پایدار و بلند مدت برنامه‌ریزی کنیم، اضافه کرد: مشارکت ایرانی‌ها در اجرای پروژه‌های زیربنایی در تاجیکستان تصویر مطلوبی از آینده همکاری با ایران پیش روی ما قرار داده است و علاقمندیم با فعال‌تر شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، به گسترش روابط سرعت بیشتری ببخشیم.

آتانبایف با تبریک توفیق کشورمان در مذاکرات هسته‌ای، این توافق را دارای منافع بسیار برای همه منطقه و جهان دانست و تصریح کرد: باید هر گونه تحریم‌های ایران به طور کامل برطرف شوند چرا که گسترش مشارکت سازنده ایران در طرح های توسعه ای کشورهای منطقه، به نفع ملتها و صلح است.

رئیس جمهوری قرقیزستان ، گسترش خطوط ارتباطی بین کشورهای منطقه را مورد تأکید قرار داد و گفت: روابط کشورهای منطقه باید در همه حوزه‌ها پیدا کند و در همین راستا معتقدیم عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای به نفع منطقه و توسعه صلح و ثبات خواهد بود و ما این حضور را ضروری می دانیم.

آتانبایف با اشاره به متوقف کردن حضور آمریکا در پایگاه نظامی مناس این کشور خاطرنشان ساخت: بعد از تعطیل کردن این پایگاه، آمریکایی‌ها ما را تهدید کردند اما اتخاذ سیاست‌ مستقل و حفظ استقلال کشورمان برای ما بیش از هر چیز اهمیت دارد.

رئیس جمهوری قرقیزستان در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از فعالیت‌های تروریستی در منطقه اظهارداشت: متأسفانه گروهک‌های تروریستی که ساخته و پرداخته سرویس‌های اطلاعاتی غربی هستند، ماموریت دارند تا چهره اسلام را مخدوش کنند.

وی با تاکید بر اینکه قرقیزستان آماده هرگونه همکاری برای مبارزه با تروریسم می‌باشد، از دکتر روحانی برای سفر رسمی به کشورش دعوت به عمل آورد که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفت.

کد خبر 306166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار