همشهری آنلاین: کنفرانس خبری وزیر خارجه کشورمان و همتای انگلیسی‌اش برگزار شد.

تسنیم نوشت: کنفرانس خبری مشترک فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس و محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان برگزار شد.

ظریف در این کنفرانس خبری گفت: امروز در تهران و لندن سفارتخانه‌های طرفین در حد کاردار کار خود را آغاز کردند و این می‌تواند شروع روابط ایران و انگلیس باشد. امروز وارد روابط با طرف مقابل بر اساس احترام متقابل شده‌ایم.

وی ادامه داد: دیدگاه‌های متقاوتی در مورد بعضی موضوعات بین ما وجود دارد و این اختلاف نظرها به نظر ما از طریق گفتگو و تعامل و درک مشترک روش بهتری برای برخورد با اختلاف نظرهاست. البته در برخی موارد اشتراک نظر وجود دارد مانند نحوه اجرا برجام. همینطور اشتراک نظر در خصوص مبارزه با افراط فرقه گرایی و مبارزه با مواد مخدر وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: اشتراک نظر درباره امکانی که برجام درباره همکاریهای اقتصادی ایجاد کرده است. در مورد مسائلی که اختلاف نظر داریم مانند حقوق بشر و سایر موارد حاضریم از طریق گفتگو مشکلات را حل کنیم.

ظریف افزود: روابط ما با اروپا شامل گفتگو‌ها با بریتانیا خواهد بود.

وزیر خارجه انگلیس پس از ظریف سخنرانی و از حضورش در ایران ابراز خوشحالی کرد. وی گفت: اولین سفر در سطح وزیر از سال 2003 است. در 2014 کاردار غیرمقیم تعیین کردیم.

هاموندگفت: ما شبهای بی پایانی در لوزان کار کردیم.

وی ادامه داد: ایران کشور مهمی هست و باقی خواهد ماند در منطقه ای ملتهب. بازگشایی سفارتخانه فقط یک نماد نیست بلکه کانالهایی برای تعامل خواهد بود. ما با هم موفقیت را تضمین خواهیم کرد. می دانیم که حوزه هایی خواهند بود که اختلاف خواهیم داشت. اما آنجایی که منافع مشترک خواهیم داشت با هم همکاری خواهیم کرد.

وزیر خارجه انگلیس افزود: در مبارزه با داعش در عراق و سوریه همکاری خواهیم کرد. نکته مهم این است که الان کانالی برای تماس داریم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تی وی گفت: نکته مهم در روابط سیاسی گفتگوی منظم است. و مهمترین نکته برای گفتگو بازگشایی سفارتخانه ها هست. ما با گفتگو اعتماد و تفاهم ایجاد می‌کنیم. دیدارهای بسیار خوبی داشتیم.

در ادامه وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار رویترز درباره احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در ایران گفت: ما با انگلستان‌ روابط سیاسی داشتیم که مدتی با دشواری روبرو شده بود. وضعیت ما با آمریکا‌ متفاوت است. مردم ایران نسبت به سیاستهای آمریکا نگرانی های جدی دارند. وضعیت ما با آمریکا در مقایسه با وضیت ما با کشورهای دیگر متفاوت است.

ظریف همچنین افزود: فکر می‌کنم منطقه با مشکلات جدی مواجه هست و نیاز به نگاهی متفاوت دارد. با مشکلاتی مواجه هستیم که زندگی تمام ما را تحت تاثیر قرار داده است. مشکل افراط گرایی و فرقه گرایی نیاز به نگاه متفاوتی دارد. ما نیاز به تعامل براساس مبنایی غیراز حاصل جمع صفر داریم. ما معتقدیم که تمام کشورهای منطقه با چالشی مشترک مواجه هستند.

هاموند در ادامه کنفرانس خبری مشترک گفت: ایران مردمی تحصیل کرده دارد و در منطقه به عنوان کشوری مسئول است. امیدوارم که با اجرای برجام اعتمادسازی شکل گیرد.

وی درپاسخ به این سوال که آیا انگلیس به عنوان یکی از اعضای 1+5 دارای نظری مستقل از آمریکا بوده یا خیر گفت: کشور من نظرات کاملا مستقلی از آمریکا داشت. دیدگاه من کاملا مستقل از دیدگاه آمریکاست.

وزیر خارجه انگلیس در پایان گفت: همه ما از ابتدا می دانستیم که این فرایند چگونه خواهد بود. امیدواریم آمریکا تصمیم درستی بگیرد.

کد خبر 304799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار