همشهری آنلاین: مذاکرات دو حزب «عدالت وتوسعه» و «جمهوری خواه» برای تشکیل دولت ائتلافی در ترکیه بی نتیجه پایان یافت.

شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی در ترکیه

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما از آنکارا، مذاکرات این دو حزب ترکیه برای تشکیل دولت ائتلافی که 31 روز به طول انجامید ،‌در نهایت بی نتیجه به پایان رسید.

احمد داود اوغلو نخست وزیر موقت و رهبر حزب عدالت و توسعه پس از دیدار با کمال کلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق با اشاره به وجود اختلافات عمیق بین دو حزب در موضوعاتی از قبیل سیاست خارجی و آموزش و پرورش از شکست مذاکرات ائتلافی خبر داد و گفت: برگزاری انتخابات زودرس قوی ترین گزینه احتمالی است و بهتر است مجلس در خصوص روند برگزاری انتخابات زود هنگام بررسی و راهگشائی کند.

داوداوغلو با اشاره به اینکه فرصت سوء استفاده از بلاتکلیفی در تشکیل دولت را به محافل سودجو نخواهند داد خاطر نشان کرد ماه دسامبر می تواند بهترین تاریخ برای انتخابات زود هنگام ترکیه باشد.

از سوی دیگر کمال کلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق نیز در پایان دیدارش با احمد داود اوغلو به خبرنگاران گفت : بر خلاف آنچه وانمود می شود آنچه رخ داد ، مذاکره نبود زیرا حزب عدالت و توسعه از ما خواسته بود یا در تشکیل دولت اقلیت از آنان حمایت کنیم و یا اینکه در تشکیل دولت انتخاباتی سهیم شویم که هر دو خواسته آنها با اصول حزب ما تناقضی آشکار دارد و ما خواهان تشکیل دولت ائتلافی با عمر طولانی بودیم.

کلیچداراوغلو تصریح کرد: انتخابات زودهنگام تنها گزینه پیش روی ترکیه نیست و حزب عدالت و توسعه می تواند مذاکرات را با حزب حرکت ملی گرا ادامه دهد.

پاداور می شود ، پس از شکست مذاکرات ائتلافی دو حزب عدالت وتوسعه و جمهوریخواه خلق،احمد داوداوغلو برای دیدار با دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی گرا درخواست ملاقات کرده و پیش بینی می شود در چند روز آینده این دیدار برگزار شود.

این درحالیست که حزب حرکت ملی گرا پیش دستی کرده و درهای مذاکره برای تشکیل دولت انتخاباتی و یا انتخابات زودهنگام را بسته است.

همزمان با ناتوانی دو حزب یاد شده برای تشکیل حکومت ائتلافی و قوت گرفتن احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام، ارزش لیر ترکیه در مقایسه با ارزهای خارجی به پائین ترین سطح خود در تاریخ این کشور رسیده است.

کد خبر 303864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار