همشهری آنلاین: عبدالله جعفر علی جاسبی در چهارم آذر ماه ١٣٢٣ هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشود.

جاسبی

عبدالله جاسبی در سن ٧ سالگی به مدرسه اعتضاد واقع در سرچنبک نزدیک امامزاده یحیی وارد شد. دوره متوسطه ٦ ساله خود را در هنرستان تهران گذراند و پس از گرفتن دیپلم دوره لیسانس خود را در رشته صنایع به پایان رساند و با اخذ مدرک لیسانس  و احراز رتبه اول موفق به دریافت نشان و مدال درجه اول فرهنگ شد.
در سال ١٣٤٥ پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه علم و صنعت مشغول تدریس شد و در سال ٤٦ برای گذران دوره نظام وظیفه از طرح ١٣ هفته‌ای اعضای هیات علمی دانشگاهی استفاده کرد و ١٣ هفته تابستان طرح خود را در پادگان فرح آباد تهران گذراند.
همزمان با تحصیلات متوسطه و دانشگاه، عصرها در مدرسه مهدیه، جامع المقدمات و علوم دینی را می‌آموخت و در همان مدرسه نیزبه تدریس علوم روز و روش تدریس برای مدرسین آنجا پرداخت  که جزوات روش تدریس او  پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، بصورت کتابی به نام روش تدریس و فن کلاس‌داری توسط وزارت آموزش و پرورش به چاپ رسید. او در سال 1351 ازدواج کرد که ثمره آن 5 فرزند، 3 پسر و 2 دختر می‌باشد.
در سال 1351 برای ادامه تحصیلات وارد دانشگاه آستون در انگلستان شد. ابتدا مدرک فوق لیسانس خود را در رشته مدیریت صنعتی و سپس مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته مدیریت تولید و تکنولوژی از دانشگاه آستون دریافت کرد و در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به میهن بازگشت.

مسئولیت‌ها:
پس از بازگشت به ایران، مسئولیت های مختلفی به عهده گرفت.

مشاور وزیر کشور (٧/١٢/٥٨)،
معاونت نخست وزیر در امور طرح‌ها و برنامه‌ها  در دوره نخست وزیری شهید رجائی،
معاونت نخست‌وزیر و دبیرکل سازمان‌امور اداری‌و استخدامی کشور (٢٩/٥/60 تا 23/11/62)جانشینی دبیرکل حزب جمهوری اسلامی در زمان دبیرکلی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مهر ٦١ تا ٢٣/٦/٦٦)
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی (١٣٦١ تا دی 1390)
رئیس کمیسیون مدیریت ستاد انقلاب فرهنگی (١٣٥٩ تا ١٣٦٢)
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با فرمان حضرت امام خمینی (١٣٦٧ تاکنون)
عضو هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی (سال ٦١ تاکنون)
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی (از سال ٧١ تاکنون)
صاحب امتیاز و مدیر مجله علمی و پژوهشی اقتصاد و مدیریت (٦٨ تاکنون)
صاحب امتیاز هفته نامه فرهنگی سیاسی و اجتماعی فرهیختگان (١٣٧٠ تاکنون)
صاحب امتیاز و مدیر مسئول خبرنامه دانشگاه ازاد اسلامی (١٣٦٩ تاکنون)
صاحب امتیاز روزنامه آفرینش و روزنامه شاپرک
کاندیدای ششمین دوره و هشتمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران (١٣70و 1378)
عضو شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی (١٣٧٢)
عضو شورای عالی برنامه ریزی (٢٠/٧/٧١ تاکنون)
عضو شورای عالی جوانان (١٣٧٢ تاکنون)
عضو شورای فرهنگ عمومی (١٣٧٣ تاکنون)
عضو هیئت ممیزه دانشگاه علم و صنعت ایران (١٣٧١ تا ١٣٧٤)
استاد دانشگاه علم و صنعت (از سال ١٣٤٥ عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت).

دکتر عبدالله جاسبی در اردیبهشت 74 نشان لیاقت و مدیریت دریافت کرد.

وی تالیفات متعددی در مدیریت و مسائل سیاسی و آموزشی دارد. بعلاوه مقالات علمی و پژوهشی متعددی به زبان فارسی در مجله های معتبر علمی و پژوهشی داخل به چاپ رسانده است و همچنین مقالات زیادی را از انگلیسی به فارسی برگردانده‌است و همچنین مقالاتی علمی پژوهشی در ارتباط با مدیریت و اقتصاد به زبان انگلیسی در مجله های معتبر علمی- پژوهشی داخلی و خارجی به چاپ رسانده است. 
دکتر جاسبی دارای دکتری افتخاری از دانشگاه آذربایجان، دکتری افتخاری از ارمنستان و نشان علمی از دانشگاه مسکو است و تندیس طلایی و جایزه ویژه دومین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی ایرانرا نیز در کارنامه دارد

او دو دوره به عضویت شورای اجرایی انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها و چند دوره متوالی به عضویت شورای اجرایی اتحادیه دانشگاههای جهان برگزیده شده و دو دوره متوالی ریاست شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام را عهده دار شده است.

کد خبر 30188

برچسب‌ها