همشهری‌آنلاین: محمود اسکندری معروف به محمودخان، شاهنامه‌خوان نامی منطقه قشقایی سال ۱۳۰۷ در روستای ماهور بین مرز استان فارس و کهکیلویه و بویراحمد به دنیا آمد.

وی فرزند اسفندیارخان از طایفه كشكولی ایل قشقایی، فعالیت هنری را در موسیقی بومی و تركی قشقایی و شاهنامه خوانی  را در نوجوانی، در محضر عمویش ،اردشیرخان كشكولی شروع كرد و با پیشكسوتان هنرمند ایلی در 12 سالگی آشنا شد.

از عاشیق های قشقایی ، استادان عاشق امامقلی، عاشق حمزه، عاشق اسماعیل و چندین عاشق دیگر در آشنایی وی با موسیقی قشقایی تاثیر گذار بودند اما او شاهنامه‌خوانی را از استاد لشگری و اسفندیاری (اهل دشتستان) و محمدقلی خورشیدی آموخت و علاوه بر آن گفته می‌شود که با استاد حسینعلی نکیسا ، خواننده و ردیف‌دان نامی نیز آشنایی داشت و از محضرش نکات و ظرایفی را فرا گرفت.

موسیقی منطقه قشقایی را  از محضر حبیب خان گرگین پور و فرزندان هنرمندش و کیامرث خان جهانگیری آردکپان، كاكاخان بیگ خورشیدی، منصورخان بهمنی و حاج محمد حسین كیانی و سلطان علی بیگ دیزگانی و دیگر هنرمندان پیشكسوت فرا گرفت. در کنار آن به اجرای برنامه‌هایی در رادیو شیراز پرداخت که از جمله آنها می‌توان به اجرای برنامه  با استاد امیر بهادرخان كشكولی در سنین جوانی در رادیو شیراز اشاره کرد.

شاهنامه خوانی را در محضر غلامحسین خان كشكولی و پسرش عبداالله خان آموختند. مدتها نیز از محضر شاهنامه خوان معروف دشتی و دشتستان مرحوم حسن لشكری معروف به حسن اسفندیار و دیگر استادان آن زمان بهره ها برد و در بزرگداشت فردوسی بزرگ و در صدا و سیمای فارس بارها شاهنامه خوانی كرده اند.

در سریال درد عشق ساخته هادی سیف و در مستند ( بنكو پستچی ایل) ساخته كیومرث درم‌بخش در نقش بزرگ قبیله یا ایلخان ایفای نقش كرد.

در دومین همایش فرهنگ و هنر عشایر ایران که در آذر ماه 1388 در فرهنگستان هنر ایران، برگزار شد از  مقام هنری او تجلیل به عمل آمد.

محمود اسکندری روز ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۴ به دلیل عارضه ریوی در بیمارستان درگذشت.

کد خبر 301814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =