همشهری آنلاین: استاد ذوالفقار عسگری پور معروف به عسگریان دوتار نواز برجسته خراسانی متولد ۱۳۱۱ است.

ذوالفقار عسگری پور

وی از سن 7 سالگي به يادگيري دوتار نزد پدر پرداخت و به واسطه زندگي سيالي که داشت توانست مجموعه ارزشمندي از موسيقي سراسر خراسان (شمال تا جنوب) را بياموزد و اجرا کند که همين ويژگي او را از تمام نوازندگان خراسان متمايز مي کند.

او را باید به نوعي دايره المعارف جامع موسيقي خراسان ميانه و كوير خراسان به حساب آورد. چرا که به گفته هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی ایران" ذوالفقار در خانواده اي به دنيا آمده كه 9 نسل پيش از او همگي در كار نوازندگي بوده اند و اين خانواده به نوعي حافظه تاريخي موسيقي خراسان ميانه و بخشي از جنوب خراسان محسوب مي شود و ذوالفقار نيز ميراث دار اين حافظه تاريخي بود"
 او سال ها براي اجراي موسيقي به ميان مردم مناطق كردنشين خراسان، ترك هاي خراسان، فارس هاي خراسان و كرمانج ها رفته و سعي كرده تا موسيقي متناسب با فرهنگ اين قوميت ها را اجرا كند؛ از اين رو عسگریان را به عنوان حافظه تاريخي موسيقي اين اقوام نيز مي توان به حساب آورد؛ چرا كه از آنها بسيار وام گرفته است.
 عسگريان اولين كسي است كه براي همپايگي با موسيقي هايي كه از رسانه هاي مختلف پخش مي شد به ساز دوتارش پرده هايي را اضافه كرد و در نهايت پرده های  دوتار خراساني را كه بين 7 تا 9 پرده داشت  به 19 پرده رساند. بعدها عثمان خوافی نیز چنین کاری را صورت داد اما فضل تقدم این کار با عسگریان است.وي افزود: اين

او به دلیل آشنایی با ساز سازي  به جزئيات صدايي و ساختاري دوتار خراسان اشراف كامل دارد و در کنار آن در نوازندگی نیز تکنیک های خاصی را ابداع کرده است که از خلاقیت و توان بداهه نوازی او در ساز دو تار خبر می داد.

عسگری پور بعد از انقلاب پايش به جشنواره ها نيز باز شد و ابتدا در جشنواره آهنگ ها و سرودهاي انقلابي كه سال های میانی دهه 60 نخستین دوره های آن برگزار شد شرکت کرد. بعدها این جشنواره به  جشنواره موسيقي فجر معروف شد و او در عمده این جشنواره ها حاضر و به اجرای برنامه پرداخت.

استيفن بلوم پژوهشگر آمریکایی معروف موسيقي اقوام نيز در پژوهش هايي كه در حوزه موسيقي كولي هاي خراسان انجام داد پايه تحقيقاتش را بر دانسته هاي ذوالفقار عسگريان استوار كرد كه اين نشان از جايگاه ويژه او به عنوان مرجع مطمئن این گونه موسیقایی خبر می دهد.

 مجموعه ای از نواخته های عسگری پور در قالب آلبوم هایی که از سوی انجمن موسیقی ایران منتشر شده است در دهه هفتاد در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

علاوه بر آن  ذوالفقار برنامه هاي بسياري را نيز براي شناساندن موسيقي ايران در كشورهاي ديگر به روي صحنه برد. کسب ديپلم افتخار سومين ، چهارمين ، پنجمين و هفتمين جشنواره موسيقي فجر و اجرای برنامه در کشورهاي ايتاليا ، فرانسه ، سوییس ، هلند ، بلژيک و ... از جمله حرکت های موثر او به شمار می رفت. او شامگاه یکشنبه 16 آذرماه و به دلیل بیماری طولانی که داشت دار فانی را وداع گفت.

کد خبر 280432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =