همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: عملیات تثبیت کانون‌های ریزگرد نمکی دریاچه ارومیه در ساحل بندر شرفخانه شهرستان شبستر اجرایی شد.

به گزارش ايرنا، حمید قاسمی روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم اجرایی این عملیات اظهار کرد: در راستای وظایفی که ستاد احیای دریاچه ارومیه برای سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص تثبیت نمک بستر دریاچه توسط مالچ‌پاشی تعیین شده بود، این عملیات از امروز اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده توسط مشاوران اجرایی طرح، 11 نوع مالچ تعیین و شناسایی شدند که در نهایت سه نوع مالچ انتخاب و به صورت پایلوت در سه منطقه بندر شرفخانه شهرستان شبستر هریک به مساحت 10 هکتار عملیات مالچ‌پاشی صورت می‌گیرد.

قاسمی با بیان این که مساحت دریاچه ارومیه 500 هزار هکتار است، افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده 30 درصد از مساحت کل دریاچه می‌تواند به عنوان کانون‌های تولید ریزگرد عمل کنند.

وی گفت: پس از چهار تا پنج ماه از اجرای آزمایشی مالچ‌پاشی هر طرحی که نسبت به شرایط محیطی دریاچه بهتر جواب دهد و سازگاری با محیط زیست داشته و مشکل آفرین نباشد، از آن در سایر کانون‌های نمکی دریاچه ارومیه استفاده خواهد شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهار کرد: بر اساس بارش‌های صورت گرفته در سال آبی 93 و 94 و اقدامات ستاد احیای دریاچه کاهش ارتفاع در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته کم است.

وی افزود: در20 سال گذشته هر ساله شاهد کاهش ارتفاع آب در حدود 40 تا 45 سانتی‌متر بودیم که در سال آبی جاری شاهد کاهش حداکثر چهار تا پنج سانتی‌متری آب دریاچه هستیم.

قاسمی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه 10 ساله (تا سال 1402) مقرر شده حداقل به تراز اکولوژی یک هزار و 274 متر ارتفاع دست یابیم.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت صنعت سازه ساتراپ نیز گفت: نخستین مالچ طبیعی دنیا که توسط این شرکت تهیه و ثبت شده است که برای احیای دریاچه ارومیه بکار گرفته می‌شود.

امید کشمیری افزود: مالچ به عنوان تثبیت‌کننده ماسه‌های روان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از بروز پدیده گرد و غبار و ریزگردها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه و برای جلوگیری از ریزگردهای نمکی دریاچه مالچ طبیعی ساخت این شرکت که نمونه خارجی نداشته و عاری از مواد پلیمری است در ساحل بندر شرفخانه بکار گرفته می‌شود.

کشمیری افزود: برای ساخت این مالچ طبیعی محققان صنعت سازه ساتراپ پس از شش سال پژوهش و تحقیق و انجام آزمون و خطاهای بسیار توانستند در سال 91 برای نخستین بار در کشور و جهان مالچ کاملا طبیعی را اختراع کنند.

وی ادامه داد: مالچ طبیعی عاری از هرگونه مواد پلیمری و ترکیبی از انواع مواد معدنی بوده و سازگار با محیط زیست است.

مدیرعامل شرکت صنعت سازه ساتراپ گفت: این مالچ به صورت روکش عمل کرده و به خاطر رنگ روشنی که دارد گرمای کم‌تری را به محیط جذب و برای جانداران و زیستگاه آن‌ها هیچگونه خطری ندارد.

وی اظهار کرد: پس از پاشیدن این مالچ بر روی زمین پس از گذشت چند روز مالچ شروع به ترک‌خوردگی‌های مویی می‌کند که این مساله برای نفس کشیدن زمین مفید است.

کشمیری گفت: مالچ طبیعی رطوبت زیادی را در مدت زمان طولانی در خود حفظ کرده و از جذب آب بسیار بالایی برخودار است به گونه‌ای که آب باران را جذب و به سطح تحت پوشش خود هدایت می‌کند.

وی افزود: مالچ طبیعی همچنین برای رشد گیاه بسیار مفید بوده و از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است به‌طوری که پس از 10 سال جذب طبیعت شده و باعث تقویت خاک منطقه و افزایش سرعت رشد نهال می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنعت سازه ساتراپ ادامه داد: در نمونه‌های دیگر مالچ‌های موجود در بازار از مواد پلیمیری استفاده شده و برای تهیه آن آب طبیعی بسیار زیادی مصرف می‌شود این در حالی است که مصرف آب در مالچ طبیعی یک به نیم بوده و قادر است با هرگونه آبی مخلوط شود.

کد خبر 301144

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha