همشهری آنلاین: هاوایی به نخستین ایالتی در آمریکا بدل شده است که سن قانونی سیگار کشیدن را تا ۲۱ سال بالابرده است و به‌این‌ترتیب پیامی به سایر ایالت‌هایی فرستاده است که درصدد وضع مقررات مشابهی هستند.

به نوشته كريسشين ساينس مانيتور حمایت از بالابردن سن سیگار کشیدن در آمریکا از هنگامی بالا گرفت که گزارشی در ماه مارس به‌وسیله انستیتوی پزشکی آمریکا، یک سازمان غیرانتفاعی حامی بهداشت عمومی بر اساس بررسی که به سفارش سازمان غذا و داروی آمریکا انجام داده بود، منتشر کرد. این گزارش پیشنهاد کرده بود که بالا بردن سن قانونی مصرف دخانیات طور مثبتی بر بهداشت عمومی تأثیر می‌گذارد و میزان سیگار کشیدن را تا ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. این بررسی نشان داد که این میزان کاهش به معنای ۲۴۹ هزار مرگ و میز زودرس کمتر و ۴۵ هزار مرگ کمتر ناشی از سرطان ریه است.

لایحه هاوایی که روز جمعه ۲۶ ژوئن با امضا شدن صورت قانونی گرفت، افراد زیر ۲۱ سال را از سیگار کشیدن، خریدن یا فرآوری محصولات دخانی منع می‌کند. این ممنوعیت شامل سیگارهای الکترونیکی هم می‌شود که در میان جوانان آمریکایی‌تبار یک سیستم محبوب دریافت نیکوتین درآمده است.

بر اساس داده‌های منتشرشده از مرکز فراورده‌های دخانی سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از سیگارهای الکترونیکی در میان دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ سه برابر شده است. نظرخواهی ملی دخانیات در جوانان شمار دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان را که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند در حد ۲.۴ میلیون نفر تخمین می‌زند.

قانون جدید مورد استقبال مقامات بهداشت عمومی و فعالان ضد دخانیات قرار گرفت.

ویرجینیا پرسلر، مدیر بهداشت ایالت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «همکاران از همه بخش‌های ایالت گردآمده‌اند تا از این قانون به‌یادماندنی حمایت کنند که بار دیگر هاوایی را در خط مقدم سیاست‌های بهداشت عمومی قرار می‌دهد و سلامت جوانان ما را حفظ می‌کند.»

اما این قانون با انتقاد افرادی روبرو شده است که فکر می‌کنند که انتخاب سیگار کشیدن یک موضوع حقوق مدنی است.

آنگوس مک‌کلوی، نماینده جمهوری‌خواه ایالت هاوایی، گفت: «من بوی سیگار را هم نمی‌توانم تحمل‌کنم؛ اما اینکه به شخصی بگویید که شما در این سن می‌تواند بروید و برای کشورتان بجنگید و کشته شوید، اما حق سیگار کشیدن ندارید، موضوع دیگری است. شما می‌توانید در این سن قرارداد ببندید. شما از دیدگاه قانون اساسی یک فرد بالغ صاحب‌اختیار هستید، اما دیگر نمی‌توانید سیگار بکشید.»

گرچه برخی از شورای شهری و منطقه‌ای اقدامات مشابهي را تصویب کرده‌اند، اما هاوایی نخستین ایالتی است که سیگار کشیدن را برای افراد زیر ۲۱ سال در سطح ایالت ممنوع کرده است؛ اما این استثنا ممکن است چندان به طول نینجامد.

قانون‌گذاران همچنین در حال اقدام برای بالا بردن سن قانونی سیگار کشیدن در ایالت واشنگتن و کالیفرنیا هستند؛ سنای کالیفرنیا این ماه لایحه‌ای را تصویب کرد تا سن سیگار کشیدن را بالا ببرد و آن را برای رأی دادن به مجلس نمایندگان ایالتی فرستاد.

اد هرناندز، سناتور ایالت کالیفرنیا گفت که او این لایحه را به‌این‌علت مطرح کرد که درباره اثرات منفی سیگار کشیدن به‌خصوص در میان افراد کم‌سن نگران است. آمار نشان می‌دهد که از هر ۱۰ سیگاری ۹ نفرشان این عادات در سال‌های نوجوانی کسب می‌کنند.

هرناندز گفت: «اکنون زمان آن رسیده است که جلوی شرکت‌های دخانیات را این فراورده مرگبار در دسترس جوانان قرار می‌دهند، بگیریم.»

برخی از داده‌ها از این ادعا که بالا بردن سن قانونی سیگار کشیدن با کاهش میزان سیگار کشیدن همراه است، حمایت می‌کنند.

چهار ایالت سن قانونی سیگار کشیدن را تا ۱۹ سال بالابرده‌اند: ایالت‌های یوتا و نیوجرسی که ازجمله پایین‌ترین میزان‌های سیگار کشیدن آمریکا را دارند، ایالت آلاسکا دارای یکی کاهش‌یافته‌ترین میزان‌های سیگار کشیدن است و ایالت آلاباما که کمترین میزان بروز سیگار کشیدن را در میان ایالت‌های منطقه دارد.

کد خبر 299227

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha