همشهری آنلاین: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان درباره نتایج پنج روز نشست‌های فشرده با نمایندگان کشورهای ۱+۵ در وین گفت: نگارش متن توافقنامه در سطوح مختلف همچنان ادامه دارد و پیشرفت کار به اندازه انتظار نیست.

عراقچی

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی که پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ با خبرگزاری صدا و سیما در وین سخن می‌گفت،‌ افزود: متن مربوط به توافقنامه ، متن پیچیده‌ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی‌های کاملی روی آن صورت گیرد. این کار ابتدا در سطح کارشناسان سپس در سطح معاونان انجام می‌شود.

وی گفت: کشورهای1+5 هم در پنج روز گذشته در برخی مواقع حضور داشتند. البته مذاکرات هسته‌ای ما با خانم اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که به نمایندگی از گروه 1+5 مذاکره می کند اما کارشناسان ، مدیران و معاونان دیگر کشورها حضور دارند. همچنین جلساتی داشتیم به صورت دوجانبه با سه کشور اروپایی و چین و روسیه که مسایل مهمی با آنها داریم که باید پیگیری کنیم.

عراقچی با اشاره به اینکه عازم لوکزامبورگ است ، افزود: دکتر ظریف هم به لوکزامبورگ می‌آیند و با وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ملاقات خواهیم کرد و دیدار گروهی به اتفاق خانم موگرینی خواهیم داشت. همچنین ملاقات‌های دوجانبه ای با وزرای امور خارجه انگلیس ، فرانسه و آلمان خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: به هرحال به روزهای آخر مذاکرات و به مهلت تعیین شده نزدیک می‌شویم. البته همان‌گونه که بارها گفته شده این مهلت برای ما نهایی نیست و اگر لازم باشد که چند روز بیشتر گفت‌وگو کنیم این کار را انجام خواهیم داد. آنچه که برای ما مهم است رسیدن به یک توافق مطلوب و مورد قبول برای ملت ایران است که در آن حقوق مردم ایران شناسایی و محترم شمرده شده باشد و برنامه هسته‌ای ایران به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد و تحریم‌ها هم برداشته شود. امیدواریم انشاءالله در طول چند روز آینده همه این اهداف محقق شود.

عراقچی افزود: اختلاف نظرهایی که در خصوص متن توافقنامه وجود دارد مقداری کمتر شده اما پیشرفت کار به آن اندازه‌ای که انتظار داشتیم نیست.

وی ابراز امیدواری کرد: اگر خداوند کمک کند در روزهای آینده اختلافات کمتر شود و به متن واحدی دست یابیم. با این حال اختلافات در بعضی مسایل جدی تر است و به بررسی‌های بیشتری احتیاج دارد و امیدواریم امروز در جریان ملاقات وزرای امور خارجه بحث بیشتری در خصوص چند موضوع کلیدی مورد اختلاف صورت گیرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: احتمال می‌رود در پایان این هفته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم به وین سفر کند و ملاقات‌های دوجانبه ای با وی صورت گیرد.

وی افزود: احتمال می رود باقی وزرای خارجه 1+5 هم به مذاکرات ملحق شوند. این ماراتن به تدریج به لحظات آخر خود نزدیک می شود و امیدواریم خداوند آنچه را که خیر و صلاح است مقرر کند.

عراقچی گفت: پس از پایان مذاکرات لوکزامبورگ به وین باز خواهیم گشت و مذاکرات را ادامه خواهیم داد و آقای ظریف پس از عزیمت به تهران احتمالا آخر هفته به وین بازخواهند گشت.

کد خبر 298837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار