چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۸

همشهری آنلاین: باستان‌شناسان پس از ۶ هفته حفاری و تحقیق در شمال اتیوپی موفق به کشف ۱۱ گور شدند که حاوی اقلامی غیرعادی بودند، اما آنچه در یکی از این گورها نهفته بود، بیش از آنهای دیگر مورد توجه قرار گرفته‌است.

باستان‌شناسی

براساس گزارش فاكس نيوز، لوئيز شوفيلد، باستان‌شناسي كه رهبري اين پروژه كاوش را به عهده داشت معتقد است اين گور به زيباي خفته تعلق دارد، زيرا نحوه دفن كردن جسدي كه درون اين گور كشف شده و اجسامي كه به همراه جسد مدفون شده‌اند نشان از آن دارند كه زن مدفون بسيار زيبا و محبوب و مورد علاقه بوده‌است. زيباي خفته نام افسانه‌اي كلاسيك است كه براساس آن فيلم‌ها و انيميشن‌هاي متعددي ساخته شده‌است.

شوفيلد مي‌گويد جسد به گونه‌اي درون قبر قرار گرفته، گويي كه متمايل به يكي از پهلو‌هايش دراز كشيده و دست بر چانه دارد درحالي‌كه انگشتر برنز زيبايي نيز در انگشتانش ديده مي‌شود. وي درحالي دفن شده كه و در كنارش آينه برنزي رومي ديده مي‌شود، گويي هنگام دفن شدن درحال نگاه كردن خود درون آينه بوده‌است.

به گفته باستان‌شناسان، امپراطوري آكسوم در سال‌هايي 100 تا 940 پيش از ميلاد در منطقه‌اي وسيع كه امروزه اريتره، اتيوپي شمالي، غرب يمن، جنوب عربستان و سودان را دربر گرفته، حكمراني مي‌كرده‌است. آينه رومي به همراه اقلامي ديگر درون گور اين زن كشف شده‌اند كه نشان از رابطه تجاري روم باستان با اين امپراطوري دارد.

شفيلد كه سال‌ها است در اتيوپي مشغول تحقيق و اكتشاف است در سال 2012 نيز از كشفي خبر داد كه به گفته وي به ملكه سبا، دختر پادشاه سرزمين سبا مرتبط است.

کد خبر 297719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =