همشهری آنلاین: کارشناس مسئول زیستگاه‌های خشک اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: چندین کانون ریزگرد مهم در خاورمیانه وجود دارد که دریاچه ارومیه نیز در حال تبدیل شدن به یکی از این کانون‌های ریزگرد است.

دریاچه ارومیه در حال تبدیل به کانون ریزگرد در خاورمیانه است

'حجت جباری' روز یکشنبه در جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی آذربایجان غربی افزود: پنج نقطه در داخل دریاچه ارومیه شناسایی شده که جزو کانون‌های ریزگردها محسوب می‌شوند.

وی گفت: اطراف جزایر و شرق دریاچه ارومیه، منطقه جبل و بخشی از شهرک صنعتی تا پشت مجتمع باری شامل این کانون‌های ریزگرد است که در طول 19 کیلومتر گسترده شده است.

جباری ادامه داد: در شعاع 10 کیلومتری منطقه جبل 36 هزار نفر و در 30 کیلومتری آن افزون بر 747 هزار نفر زندگی می‌کنند.

کارشناس مسئول زیستگاه‌های خشک اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با توجه به اهمیت موضوع بازدید انجام شده توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح تثبیت شن‌های روان در این منطقه صورت می‌گیرد.

سعید پسیان معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: مسایل زیست محیطی در ارتباط مستقیم با سلامت مردم جامعه است و این موضوع جایگاه و اهمیت این بخش را بیان می‌کند.

وی ادامه داد: هم اکنون در بحث دریاچه ارومیه مدیریت منابع آب موضوعی مهم است که همه باید در راستای فرهنگ‌سازی برای این موضوع تلاش کنیم.

پسیان افزود: هم اکنون مساله ریزگردها و کاهش کیفیت هوای استان بر اثر گرد و غبار نیز جزو چالش‌های زیست محیطی آذربایجان غربی است که برای همه مردم استان قابل لمس است.

نخستین جلسه مخاطرات زیست محیطی آذربایجان غربی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف عضو در این کارگروه برگزار شد.

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی قرار گرفته و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور است که در سال‌های اخیر سالانه حدود 40 سانتي‌متر از سطح آن کاسته شده به طوری که در حال حاضر تراز آبی آن حدود سه و نیم متر پایین‌تر از تراز اکولوژیک است.

این دریاچه در خطر خشک شدن کامل قرار دارد و در طی 17 سال گذشته شش متر کاهش سطح داشته و تا تیر ماه سال 1392 بیش از 75 درصد از آب آن خشک شده بود.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برنامه‌ریزی‌های خوبی در راستای کاهش مصرف آب در این حوضه آبی و افزایش تراز این دریاچه تا رسیدن به تراز اکولوژیک انجام شده است.

امسال را می‌توان جزو معدود سال‌هایی دانست که این تراز رشد داشته و یا کاهش بی‌رویه سطح آن، متوقف شده است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته از تراز آبی دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته، تراز آبی دریاچه در روز بیستم اردیبهشت در سال‌های مختلف با کاهش تراز روبه‌رو بوده که این کاهش تراز به میزان 9 سانتي‌متر در سال 83، 21 سانتی‌متر در سال 84،36 سانتي‌متر در سال 85، 14 سانتی‌متر در سال 86، 72 سانتی‌متر در سال 87،45 سانتی‌متر در سال 88، 21 سانتی‌متر در سال 89، 40 سانتی‌متر در سال 90، 28 سانتی‌متر در هر کدام از سال‌های 91 و 92 و 35 سانتی‌متر در سال 93 بود.

این در حالی است که میزان کاهش تراز آبی سطح دریاچه ارومیه در 20 اردیبهشت امسال نسبت به 20 اردیبهشت سال 93 تنها یک سانتی‌متر است.

تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه 1274.1 متر است.

تراز فعلی آب دریاچه ارومیه حدود 1270.65 متر است. 

کد خبر 297499

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha