همشهری آنلاین: چاک بلیزر (Chuck Blazer) عضو سابق فیفا و رئیس پیشین کنفدراسیون کونکاکاف به دریافت رشوه از سوی برخی از مقامات فیفا برای دو جام جهانی فرانسه و آفریقای جنوبی اعتراف کرده است.

Chuck Blazer

فاش شدن این موضوع از سوی عضو سابق فیفا در حالیست که تاکنون بحث تنها بر سر دریافت رشوه برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ مطرح بود.

به گزارش یورونیوز بنا به اعتراف چاک بلیزر، فرانسه و آفریقای جنوبی میزبانی بازی‌های جام جهانی فوتبال در سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ را با پرداخت رشوه به مسئولان فیفا به دست آورده‌اند. طبق اطلاعات مندرج در برگه‌های اعترافات وی که روز چهارشنبه منتشر شد، رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال کشورهای آمریکایی همچنین از دریافت رشوه برای فروش حق پخش رقابت‌های گلدکاپ در فاصلۀ سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۳ خبر داده است.

گفته می‌شود چاک بلیزر، به دلیل فرار مالیاتی در سال ۲۰۱۳، از سوی اف بی آی تحت فشار بوده و از جلسات و مسائل داخلی فیفا برای پلیس فدرال آمریکا جاسوسی می‌کرده است. همکاری وی با اف بی آی از طریق ضبط مکالمات مقامات این کنفدراسیون، موجب دستگیری تعدادی از مقامات فیفا طی روزهای گذشته در زوریخ و آن‌هم در آستانۀ کنگرۀ سالانۀ این فدراسیون شد.

ژروم والکه، دبیر کل فیفا نیز از دیگر مقامات این کنفدراسیون است که به انتقال ۱۰ میلیون دلار به حساب‌های بانکی خارج از فیفا متهم شده است. با این حال و علیرغم اعتراف اولیه به اینکه این مبالغ به حساب‌های مشخص شده توسط جک وارنر، رئیس سابق کنفدراسیون کونکاکاف منتقل شده، دبیر کل فیفا اعلام کرده است استعفا نمی‌دهد و در مقام خود باقی می‌ماند. وی در مصاحبه‌ای با رادیوی فرانس انفو در این مورد گفت:«دلیلی نمی‌بینم که به عنوان دبیرکل فیفا در این مقام به کارم ادامه ندهم چرا که در آنچه که طی روزهای گذشته اتفاق افتاده هیچ مسئولیتی ندارم و نیازی هم ندارم که بی‌گناهی خودم را ثابت کنم چرا که خودم را متهم نمی‌دانم.»

جف وارنر، رئیس سابق کنفدارسیون فوتبال قارۀ آمریکا یکی از کسانی است که طی روزهای گذشته بازداشت شده است.

بازتاب این رسوایی مالی در فیفا به قدری گسترده بود که سپ بلاتر، رئیس کنفدراسیون فوتبال که در این کنگره در زوریخ برای پنجمین بار به ریاست این کنفدراسیون برگزیده شد، چهار روز بعد از این انتخاب، استعفای خود را اعلام کرد.

بر طبق اخبار منتشر شده، ادارۀ تحقیقات فدرال آمریکا در مورد وی نیز تحقیقاتی را شروع کرده است.

کد خبر 297124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار