سه‌شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: خشکسالی سایه خود را از سر پلنگ ایرانی در استان فارس بر نمی‌دارد، پلنگ‌های گرسنه و تشنه از زیستگاه خود برای یافت آب و غذا بیرون می‌آیند اما با برخورد با خودروها دیگر به خانه برنمی‌گردند.

سایه سیاه خشکسالی بر سر پلنگ

به گزارش مهر، اخیرا تعدادی از پلنگ‌های ایرانی در فارس به علل مختلفی تلف شده‌اند، برخی از آنها برای خوردن غذا و آب زیستگاه خود را ترک کرده بودند که با خودروها برخورد کرده و یا به دلیل سوانح مختلف جان خود را از دست داده‌اند.

اخیرا نیز یک پلنگ که برای آب خوردن به یکی از قنات‌های جنوب فارس رفته بود در آب افتاد و خفه شد.

کارشناسان امر اعتقاد دارند خشکسالی و کمبود منابع غذایی باعث شده این زیستمندان محل زندگی خود را برای یافتن غذا و آب ترک کنند و این امر باعث به وجود مشکلاتی برای این حیوانات شود.

یک کارشناس حوزه محیط زیست در استان فارس با اشاره به تلف شدن بیش از پنج پلنگ در این استان گفت: طی سال گذشته تاکنون نزدیک به پنج پلنگ در استان فارس بنا به دلایل مختلفی از جمله ترک کردن زیستگاه در حوادث مختلفی از جمله تصادف و... تلف شده‌اند.

علمدار علمداری ادامه داد: یکی از دلایل اصلی ترک زیستگاه تامین غذاست به همین دلیل پلنگ منطقه را ترک کرده و امنیتش به خطر می‌افتد.

وی با اشاره به خشکسالی‌های اخیر استان فارس بیان کرد: پلنگ از جمله گونه‌هایی است که در کوه‌های مرتفع زندگی می‌کند و در مناطقی است که کله بز، قوچ و میش وجود دارند.

علمداری بیان کرد: در فصول محتلف سال پلنگ برای تهیه غذا و آب زیستگاه خود را ترک می‌کند و همین مسائل باعث به خطر افتادن امنیت این گونه توسط افراد و یا حتی حوادث می‌شود.

وی با بیان این که خشکسالی باعث شده که حیات وحش در مناطق زیست محیطی فارس با کمبود غذا مواجه باشند، گفت: برخی از گونه‌های حیات وحش قادر هستند خودشان را با شرایط وفق بدهند اما پلنگ برای تامین غذای تازه به دام‌های اطراف منطقه حمله‌ور می‌شود.

این کارشناس حوزه محیط زیست افزود: خشکسالی‌های اخیر استان فارس امان سایر زیستمندان حفاظت شده استان را بریده و این شرایط به گونه‌ای رقم خورده که هر روز این گونه‌ها با مشکلات مختلفی باید دسته و پنجه نرم کنند.

خشکسالی باعث شده که حیات وحش در مناطق زیست محیطی فارس با کمبود غذا مواجه باشند وی گفت: البته تدابیر مناسبی برای مقابله با خشکسالی و کنترل جمعیت گونه‌ها از سوی محیط زیست انجام شده اما کافی نیست زیرا حیات وحش برای تامین علوفه زیستگاه خود را ترک و خطراتی آنها را تهدید می‌کند.

دبیر موسسه ۱۳ فروردین نیز در این گفت: با توجه به این که در کوهستان‌ها آب و چشمه‌ای وجود ندارد پلنگ زیستگاه خود را ترک می‌کند.

علی اکبر کاظمینی افزود: یکی از غذاهای اصلی پلنگ گراز و بچه گراز است از این رو محل را برای تامین طعمه و همچنین نوشیدن آب ترک می‌کند.

وی با بیان این که پلنگ از گونه‌های در معرض انقراض است، اظهار داشت: در برخی از مناطق استان فارس از جمله در کوه‌های شمال و شرق کازرون پلنگ دیده شده از این رو باید سعی بر این باشد دیگر مناطقی که احتمال وجود پلنگ در آن وجود دارد شناسایی شود.

دبیر موسسه ۱۳ فروردین ادامه داد: در این راستا ضروری است که اهالی مناطق مختلف آموزش‌های لازم را دیده تا در صورت مشاهده پلنگ و شکار طعمه و دام شلیک نکرده و باعث تلف شدن آن‌ها نشوند.

کاظمینی با تاکید بر این که در چهار منطقه حفاظت شده استان پلنگ وجود دارد، بیان کرد: در صورت بالا بردن حساسیت و نصب علائمی در مسیر تردد پلنگ می‌توان از وقوع این گونه حوادث جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: دیگر گونه‌های حیات وحش در استان فارس نیز به دلیل خشکسالی برای تامین علوفه و آب با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند از این رو ضروری است تدابیر لازم از جمله ایجاد آبشخور در مناطق، توزیع علوفه دستی و... اتخاذ شود.

این فعال حوزه محیط زیست افزود: علاوه بر این گونه‌های دیگری مانند گورخر که از گونه‌های مهم است نیز برای تامین علوفه خود مجبور به ترک زیستگاه خود هستند که خطراتی نیز این گونه را تهدید می‌کند.

  • پراکندگی پلنگ مانع آبرسانی

یکی از مشکلاتی که سازمان محیط زیست فارس با آن مواجه است، پراکندگی زیستمندان به ویژه پلنگ در نقاط مختلف و در چند محدوده است که باعث می‌شود محیط‌بانان نتوانند برای آن‌ها آبشخور یا غذای مورد نیاز را ایجاد کنند.

در این رابطه مدیر کل سابق محیط زیست استان فارس دو هفته پیش در خصوص تلف شدن یک قلاده پلنگ در جنوب فارس گفته بود که این پلنگ برای آب خوردن به یکی از قنات‌های منطقه مراجعه کرده و به درون آب افتاده و خفه شده بود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی این رویداد را از دو بعد قابل توصیف دانسته و افزوده بود که تلف شدن این پلنگ نشان می‌دهد که چه تعداد مناسبی از این گونه در استان فارس وجود دارند اما بعدهای دیگر نیز دارد از جمله آن که خروج این پلنگ از زیستگاه به معنای کمبود منابع آبی و غذایی حیوان است که او را وادار کرده از محل امن خود خارج شود.

وی همچنین تاکید کرده بود که محیط زیست برای کمک به این زیستمندان مشکلاتی دارد که از جمله آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پلنگ پراکندگی بسیار زیادی دارد به همین خاطر نمی‌توان برای آنها آبشخور تعریف کرد تا آنها مجبور به خروج از زیستگاه نباشند.

به هر حال این روزها پلنگ ایرانی در استان فارس به گفته کارشناسان شرایط سختی را برای بقا تحمل می‌کند و در این شرایط سخت باید مسئولان امر به کمک این زیستمندان آمده تا شرایط زیستی انها تسهیل شود.

کد خبر 296290

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha