همشهری آنلاین: مدیر کارگروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران گفت: ماست از دیدگاه طب سنتی دارای طبع سرد و تر است، لذا مصرف آن برای همه مناسب نیست به خصوص کسانی که دارای معده سرد, سوءهاضمه‌ بوده و یا مشکلات گوارشی دارند.

آیا مصرف ماست برای همه مفید است؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم, محمد احمدی مدیر کارگروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران اظهار داشت: به گفته وی بهتر است که ماست را افراد 15 تا 30 دقیقه قبل از غذا مصرف کنند و سپس غذای اصلی را مصرف کنند. یا اینکه در یک وعده جداگانه آن را با کمی عسل یا شیره و نیز پودر جوانه گندم میل کنند. همچنین برای دفع ضررهای ماست بهتر است آن را با پونه یا آویشن یا زنیان, یا نعناع, و یا زنجبیل و در نهایت دارچین مخلوط کنند.

مدیر کارگروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی افزود: در تحقیقات جدید آمده است که ماست دارای ترکیبات ضد سرطانی است. همچنین از بروز افزایش کلسترول پیشگیری می‌کند و ماست دارای ترکیبات بسیار موثری مانند اسید لاکتیک است که استفاده آن به عنوان ماسک می‌تواند به زیبایی پوست کمک کند.

احمدی افزود: البته باید عنوان کرد که ماست با همه خواصی که دارد مصرفش برای همه مناسب نیست.

وی بیان داشت: امروزه افراد در کنار همه غذاهای خود از ماست استفاده می‌کنند و این در حالی است که ماست در کنار غذاهای گوشتی به خصوص گوشت پرندگان و ماهی مشکل زا است.

مدیر کارگروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران ادامه داد: مخلوط کردن ماست با خیار موجب افزایش سردی معده می‌شود و سوءهاضمه بروز پیدا می‌کند.

احمدی گفت: بهتر است که افراد مبتلا به دردهای رماتیسمی, آرتروز و آرتریت روماتوئید از مصرف ماست مدتی پرهیز کنند یا آن را همراه با ادویه‌های گرم مصرف کنند. این افراد از مصرف ماست همراه با غذاهایی که از گوشت پرندگان و ماهی است به شدت پرهیز کنند.

وی ادامه داد: چرا که هضم ماست کمی سخت است و به دلیل ماندن بیش از حد در معده موجب بروز خلط خام در معده می‌کند و موجب درد بیشتر مفاصل می‌شود.

مدیر گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران اضافه کرد: مصرف ماست همراه با غذاهایی که دارای تخم مرغ است به شدت مضر است. همچنین مصرف ماست همراه با ترشی نیز به بدن آسیب می‌رساند.

احمدی خاطرنشان کرد: مصرف ماست مُسکن تشنگی است. همچنین چاق کننده است و اشتها را افزایش می‌دهد. همچنین برای کسانی که دچار یبوست هستند و دچار غلبه خشکی‌اند, بهتر است شب‌ها قبل از خواب یک پیاله ماست همراه با شکر سرخ مصرف کنند تا یبوست‌شان نیز برطرف می‌شود.

کد خبر 292944

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha