همشهری آنلاین: کوریره دلاسرا، پرشمارگان ترین روزنامه ایتالیایی طی گزارشی از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در لوزان نوشت: مذاکرات هسته‌ای با هر نتیجه‌ای که تمام شود، از امشب ( ۱۱ فروردین) جهان را تغییر خواهد داد.

مذاکرات هسته‌ای

به گزارش ايرنا، این روزنامه ایتالیایی نوشت: در زورآزمایی جاری هسته‌ای در صورت حصول توافق با ایران، اوباما (در مقابل مخالفان خود) پیروز شده و غرب ایران را به عنوان مخاطب به رسمیت می‌شناسد و در صورت شکست، تهران می‌تواند بدون کنترل به سوی برنامه اتمی‌اش برود و در هر صورت جهان تغییر خواهد کرد.

این روزنامه افزود: اگر در لوزان توافقی حاصل شود، ایران تبدیل به دوست غرب نمی‌شود، بلکه به عنوان مخاطب به رسمیت شناخته خواهد شد و مشارکت تعیین کننده ایران در مبارزه علیه داعش می‌تواند تناقض کمتری داشته باشد و موقعیت شیعیان در خاورمیانه نیز تحکیم شود.

کوریره دلاسرا نوشت: اگر موضوعات اخیر مانع حصول توافق با ایران شوند، نتانیاهو که از ابتدا مخالف با این توافق بود، برنده خواهد شد و اوباما نیز در کنگره علیل و ناتوان شده و آخرین برگ‌های بین‌المللی خود را در اروپا علیه پوتین بازی خواهد کرد. همچنین نقش عربستان افزایش پیدا کرده و در جهان شیعیان نیز گروه‌های تندرو سهم بیشتری خواهند داشت.

این روزنامه نوشت: برای درک بهتر این مساله که کدام نتیجه ترجیح دارد، باید به نقطه آغازین که امروز بسیار دور به نظر می‌رسد بازگشت. همه موافق بوده و هستند که ایران می‌تواند از انرژی هسته‌ای غیرنظامی بهره‌مند شود ولی نباید بمب بسازد، زیرا این کارمنجر به توسعه بدون ترمز هسته‌ای در منطقه‌ای بسیار حساس برای جهان می‌شود.

با این اعتقادات تحریم‌ها علیه ایران اعمال شدند و پس از روی کار آمدن حسن روحانی، مذاکرات نیز آغاز شد. برای درک بهتر مشکلات کافی است به طرفین یادآور شد؛ آمریکایی‌ها و شرکای آنان خواهان ضمانت‌های فنی در مورد برنامه هسته‌ای ایران هستند و ایرانی‌ها نیز در قبال این درخواست خواستار لغو همه تحریم‌های اقتصادی و صنعتی هستند.

جمهوری اسلامی ایران بارها مخالفت خود را با سلاح‌های هسته‌ای اعلام کرده و تاکید نموده است که این گونه تسلیحات هیچ‌گونه جایگاهی در راهبردهای دفاعی کشور ندارند.

کوریره دلاسرا افزود: مذاکرات هسته‌ای نیز در اطراف دو نیاز به پیش می‌رود. به عقیده واشنگتن این توافق باید به مدت 10 سال معتبر باشد و به عقیده فرانسه باید 20 سال، ولی ایران با بیش از پنج سال موافقت نمی‌کند. همچنین برای تضمین این توافق، شمار سانتریفیوژها نیز باید از حدود 20 هزار دستگاه کنونی به 6500 دستگاه کاهش یابد و توسعه سانتریفیوژهای جدید نیز ممنوع شده و تحت بازرسی سخت قرار گیرد. تهران در این مورد موافق نیست و آن را مساله‌ای مرتبط با حق حاکمیت محسوب می‌کند.

آمریکا در خصوص تحریم‌ها معتقد است می‌توان بخشی از آنها را لغو کرد اما برای لغو تحریم‌های سازمان ملل نیاز به اقدامی تدریجی از طریق کنترل است... باید در خصوص رویکردهای متناقض دیگر نیز قبل از اینکه توافق تا ماه ژوئن تکمیل شود، به تفاهم رسید.

کوریره دلاسرا در پایان با اشاره به سناریوهای مختلف در صورت ناکام شدن مذاکرات، افزود: باید پرسید که جایگزین یک توافق چیست؟ ... مشکل می‌توان پیش‌بینی کرد که جهان چگونه تغییر می‌کند، اما به هر حال از امشب تغییر خواهد کرد.

کد خبر 290858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار