همشهری آنلاین: وزیر خارجه چین با ابراز امیدواری از اینکه ماراتن ۱۳ ساله مذاکرات رو به پایان است گفت؛ ما در آخرین مرحله گفت‌وگوها قرار داریم، مسائل باقی‌مانده بسیار اندک اما در عین حال دشوارترین مباحث است

وانگ یی وزیر خارجه چین

به گزارش ایرنا، «وانگ یی» که کشورش یکی از اعضای گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با ایران است، در شهر «لوزان» سوییس در گفت‌و‌گو با خبرنگاران چینی همراه خود از شرایط خوب حاکم بر فضای مذاکرات و نزدیکتر شدن دیدگاه‌های مذاکره کنندگان سخن گفت.

او با ابراز رضایت از روند مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: رویکرد لازم به دلیل کاهش موارد اختلافی کشورها در حال ظهور است و به شخصه نسبت به چشم انداز گفت‌وگوها خوش‌بینی محتاطانه‌ای دارم.

وزیر امور خارجه چین با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران در حال حاضر در آخرین مرحله قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که طرف‌های گفت‌و‌گو با جدیت بخش‌های اندک باقیمانده از موضوعات را طی کنند و از هر گونه پسرفت احتمالی پرهیز کنند.

«وانگ» همچنین گفت که چین پیشنهادهایی را در ارتباط با موضوع رفع تحریم‌ها علیه ایران ارائه کرده و منتظر پاسخ دیگر کشورها است.

وی با تشبیه شرایط کنونی مذاکرات هسته‌ای ایران به «مسابقه دو ماراتن» افزود: طبیعی است که در این ماراتن که واپسین لحظات خود را سپری می‌کند، همه شرکت کنندگان بخواهند با سرعت دادن به حرکات خود، به خط پایان برسند.

وزیر امور خارجه چین افزود: ما امیدواریم بتوانیم توافقنامه‌ای جامع را در اسرع وقت آماده کنیم تا ضمن لحاظ شدن خواسته های طرفین گفت‌وگو، ایران هم از بار تحریم‌ها خلاص شود.

این دیپلمات بلندپایه چینی با اشاره به حضورش در لوزان سوئیس ادامه داد: حضور وزرای امور خارجه هفت کشور در لوزان در واقع حرکتی برای پیگیری اهداف گفت‌و‌گوها در سطحی بالاتر از سطوح مرسوم است، واقعیت این است که در نتیجه تلاش جمعی، مذاکرات تا این مرحله پیشرفت کرده است و این روند با بررسی راهکارهای موجود برای حل مساله هسته‌ای ایران تا یافتن راه حل مناسب ادامه خواهد یافت.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین همچنین در باره اختلافات کنونی بین ایران با کشورهای 1 +5 گفت: این مسائل با توجه به مرحله حساسی که مذاکرات در آن قرار گرفته، امری کاملا طبیعی است.

«وانگ» گفت: شرایط کنونی حاکم بر فضای مذاکرات هسته‌ای ایران، دقیقا تصویری است که می‌توان از مراحل پایانی چنین نشست‌هایی انتظار داشت، شرایطی که در آن گاهی به نظر می‌رسد راه خروجی وجود ندارد، اما ناگهان روزنه‌ای به فضایی جدید گشوده می‌شود.

وی ادامه داد: مساله‌ای که من می خواهم به شما بگویم این است که این مذاکرات در حال حاضر مبنایی بسیار مستحکم دارد. اگر شما بخواهید فهرستی از توافقات و نتایجی که در 12 سال مذاکره حاصل شده را جمع آوری کنید، باید به فکر تنظیم فهرستی بلندبالا باشید. بنابراین در فضای کنونی که ما در آخرین مرحله گفت‌و‌گوها قرار داریم، مسائل باقیمانده بسیار اندک، اما در عین حال دشوارترین مباحث هستند.

وزیر امور خارجه چین همچنین تاکید کرد که تلاش همه کشورها در چند روز گذشته و مدت زمان باقیمانده در لوزان، کمتر شدن فاصله‌ها و اختلافات بوده است.

«وانگ» همچنین تاکید کرد: مساله هسته‌ای ایران، موضوع پیچیده‌ای است که هرازگاهی از برخی مسائل داخلی و حتی خارجی متاثر می‌شود، با این حال معتقدم در چنین وضعیتی، همه طرف‌های گفت‌و‌گو باید با حفظ تمرکز کامل، فقط به حرکت رو به جلو بیاندیشند و از هر عاملی که موجب شکست مذاکرات می‌شود، پرهیز کنند.

سخنان «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه 11 فروردين) در همه رسانه‌های این کشور به ویژه در شبکه‌های تلویزیونی، خبرگزاری شین هوا، رن مین، گلوبال تایمز، چاینا پست، چاینال دیلی و روزنامه های چینی زبان از جمله خوئن چیو بازتاب گسترده داشت.

کد خبر 290838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار