همشهری آنلاین: ده فروردین یکی از روزهای مهم برای مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ قلمداد می‌شود. نشست وزرای خارجه این کشورها حدود ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه به وقت تهران به پایان رسید و خبرنگاران منتظر خبرهای نتایج این نشست هستند.

مذاکرات هسته‌ای

به گزارش ایسنا، نشست عمومی وزیران خارجه ایران و 1+5 با رسیدن به پایان مهلت چهارماهه تعیین شده برای رسیدن به تفاهم بر سر راه حل‌ها در حالی آغاز شد که در روزها و هفته‌های اخیر برخی از کشورهای عضو گروه 1+5 از بعضی از نتایج به دست آمده به لحاظ فنی عقب نشینی کردند. در مذاکرات جاری در لوزان در بخش‌هایی به بررسی راه‌های جدید بر سر یکی دو موضوع فنی سیاسی حقوقی که هم چنان باقی است پرداخته شد.

موضوع تحریم‌ها به ویژه چگونگی لغو تحریم‌های اشاعه‌ای و غیراقتصادی و نیز تحقیق و توسعه مسایلی بودند که بیش از هر موضوع دیگر مورد بحث بوده است.

چنانچه دو طرف بتوانند به نقطه نظر مشترک دست یابند تفاهم بر سر راه حل‌ها اعلام و مذاکرات برای سه ماه آینده با محوریت نگارش متن توافق نهایی پیگیری می‌شود. از این رو در این دور از گفت‌وگوها سندی برای امضا شدن در کار نخواهد بود. همچنین قرار است در این صورت وزیران خارجه بیانیه‌ای را در رابطه با نتایج به دست آمده تاکنون در مقر سازمان ملل در ژنو قرائت کنند.

کد خبر 290781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار