چهارشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: افتتاح مسکن تاسیس نخستین صندوق زمین و ساختمان با هدف رونق ساخت مسکن، افزایش وام نوسازی مسکن در بافت فرسوده، افزایش تسهیلات خرید مسکن مهر و برنامه‌ریزی برای ساخت ۷۵۰ هزار واحد مسکن در قالب طرح تامین مسکن اقشار کم‌درآمد مهمترین اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته در حوزه مسکن بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دكتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی همواره يكي از مهمترين برنامه‌هاي خود در حوزه مسکن را افزایش قدرت خرید مردم و اصلاح اقتصاد خانوار اعلام كرده که در این زمینه تاسیس صندوق زمین و ساختمان، افزایش تسهیلات نوسازی بافت فرسوده و افزایش وام مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان از مهمترین اقدامات انجام شده طی سال گذشته بود.

اهم اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن در سالی که گذشت در ادامه آمده است.

 • افتتاح نخستین صندوق زمین و ساختمان

صندوق زمین و ساختمان یکی از این ابزارها جهت تنوع در بازار سرمایه است. نکته مهم در ایجاد صندوق زمین و ساختمان زنجیره کامل از زمین تا بهره‌برداری و اجاره داری است. کنترل جریان مالی از طریق سیستم‌هایی مانند صندوق زمین و ساختمان و اوراق مبتنی بر دارایی می‌تواند گردش مالی کشور را افزایش دهد، بدون اینکه پایه پولی کشور تغییر داده شود و این یک راهکار موثر و مناسب برای خروج از رکود غیر تورمی است.

 • تصویب وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده

بر اساس مصوبه هیئت وزیران به منظور احیاء، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیر رسمی و تامین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان، تسهیلات تامین مسکن تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای کلانشهرها، ۴۰ میلیون میلیون تومان برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۳۰ میلیون تومان برای سایر شهرها در نظر گرفته شده است.

 • افزایش تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان

به منظور افزایش توان پرداخت متقاضیان مسکن مهر تسهیلات این واحدها از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت.

 • امضای تفاهم‌نامه تامین مسکن اقشار کم درآمد با استفاده از توان خیرین مسکن‌ساز

در قالب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با استفاده از توان مشارکتی خیرین و سازمان‌های حمایتی، تفاهم‌نامه تامین مسکن اقشار کم‌درآمد با استفاده از توان خیرین به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه در سه فصل تامین مسکن ملکی، مسکن اجاره‌ای یا اجاره به شرکت تملیک و مسکن اجتماعی مبادله شد. بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد از سال ۹۴ تا پایان برنامه ششم توسعه (۱۳۹۹) تعداد ۷۵۰ هزار واحد مسکن برای اقشار کم‌درآمد جامعه، خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خميني (ره) ساخته شود.

 • تضمین بازپرداخت و اعتبار یارانه سود تسهیلات مسکن
 • ابلاغ دستورالعمل اجرایی معاملات مسکن مهر (معاملات ثانویه مسکن مهر اعم از واحدهای تمام شده و نیمه تمام) به منظور رونق‌بخشی به بازار مسکن
 • تشکیل اتاق فکر بام با حضور کارشناسان حوزه مسکن و ساختمان

اتاق فکر بام (برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن) با هدف استفاده از خرد جمعی و نقد سیاست‌ها و دعوت به فکرورزی و همکاری در حوزه برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن تشکیل شده است.

 • افتتاح ۶ هزار و ۲۵۰ واحد مسکن مهر در استان اردبیل با اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال
 • افتتاح ۷۰۰ هزار مسکن مهر در سال گذشته

از مجموع مسکن‌هایی که ساخت آنها با عنوان مسکن مهر آغاز شده، بیش از ۵۰ درصد در کشور به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز در مراحل مختلف احداث قرار دارند.

 • افتتاح بیمارستان ۱۴۰ تختخوابی طبس
 • ابلاغ شش نظریه موضوع ماده ۱۲۳ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی
 • بهره‌برداری از ۲۷۳ طرح عمرانی از جمله ۱۳۰۰ کیلومتر جاده در دهه فجر
 • افتتاح ۱۵۲۹ واحد مسکن مهر در استان لرستان با سرمایه‌گذاری ۳۴ میلیارد تومان
 • خانه‌دار شدن ۴۵۰ هزار متقاضی مسکن مهر در دولت یازدهم
کد خبر 290563

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها