همشهری آنلاین: رییس جمهوری، با بیان اینکه اراده کافی برای مذاکره و توافق در چارچوب معیارها و خطوط قرمز از طرف جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، گفت: معتقدم حصول توافق ممکن است و چیزی وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد و طرف مذاکره هم باید تصمیم نهایی را برای این کار بگیرد.

روحانی

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که امروز شنبه پس از دیدار نوروزی از مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در مذاکرات گام هایی به پیش گذاشته شد، افزود: در این دور از مذاکرات در برخی از موارد که اختلاف نظر وجود داشت، نقطه نظرات مشترکی بوجود آمد که می تواند مبنای توافق نهایی باشد، اما همچنان برخی موارد و اختلاف نظرها باقی مانده است.

وی با بیان اینکه اختلاف نظرهای باقیمانده می توانست در همین مذاکرات حل و فصل شود، خاطرنشان کرد: دو طرف احساس کردند که زمان بیشتری نیاز دارند و طبق برنامه ریزی هایی که انجام دادند، ادامه مذاکرات را به چند روز آینده موکول کردند.

روحانی اظهار داشت: معتقدم مشکلات چیزی نیست که قابل حل و فصل نباشد، اما طبیعی است که در روزها و هفته های آخر کار سخت می شود و وقتی طرفین می خواهند به توافق برسند به این معنی است که باید، فشار بیشتری تحمل کنند، چرا که برداشتن گام های نهایی همواره سخت است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: این طبیعی است که در مذاکرات رضایت صددرصد هیچ کدام از طرفین حل نمی شود و هر دو باید خط قرمزهای خود را مد نظر داشته باشند، تفاهم کلی آسان است، اما وقتی وارد جزئیات می شویم کار بسیار سخت و پیچیده می شود و می بینیم معضلات و مشکلات فراوانی وجود دارد.

روحانی گفت: فکر کردن به نتیجه برد - باخت در دنیای امروز کاملاً اشتباه است و در دنیای فعلی هیچ قدرتی نمی تواند به فکر برد مطلق باشد و اینکه یک طرف بگوید که باید طرف مقابل را از بین ببریم یا طرف دیگر بگوید که باید اهداف حریف را زیر پا بگذاریم.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به یک تفاهم منجر شود که در آن برای مردم ایران و منطقه و جهان خیر وجود داشته باشد و صلح، دوستی، رابطه نزدیک و توسعه برای ایران و منطقه به همراه بیاورد.

رییس جمهوری در بخش دیگری در گفت و گو با خبرنگاران درباره بازدیدهای خود از یک مرکز سالمندان و مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) گفت: این وظیفه من بود که در اولین روز سال جدید خدمت سالمندان به عنوان پدران و مادران جامعه برسم. دیدار با سالمندان، کمبودی را که انسان در زندگی خود از فقدان پدر و مادر احساس می کند، برطرف و انسان احساس می کند که هنوز پدران و مادران زیادی در جامعه وجود دارند که منشأ خیر و برکت برای همه هستند.

وی با اشاره به دیدار خود از جانبازان نیز، خاطر نشان کرد: همه زندگی این جانبازان برای ما افتخار بوده و هست . این بزرگواران در راه خدا داوطلبانه جهاد کرده و به دفاع از شرف، آزادی و استقلال میهن برخاسته اند بدون آنکه کسی آنان را مجبور به این کار کرده باشد.

روحانی گفت: جانبازان عزیز ما امروز هم صبورانه درد و رنج جانبازی خود را تحمل می کنند و در عین حال بسیار بانشاط هستند و این نشاط آنان نشانه ایمان و روحیه بلند و بزرگ آنان است.

رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد که در سال جدید در سایه الطاف پیامبر گرامی اسلام(ص) و در پرتو توجهات حضرت ولی عصر(عج) و بویژه در سایه توجهات خانم حضرت فاطمه زهرا(س) عطر کوثر سراسر زندگی ما را فراگیرد که اگر عطر کوثر زندگی ما را فرا گرفت، می توانیم همه مشکلات خود را برطرف نماییم و سالی مبارک را رقم بزنیم.

وی ضمن تبریک مجدد سال نو به همه ایرانیان و همه کسانی که نوروز را گرامی می دارند، ابراز امیدواری کرد که در این سال که سال همدلی و همزبانی دولت و ملت است ،ما نیز بتوانیم خدمات بیشتر و شایسته تری به مردم بزرگ ایران ارایه کنیم.

کد خبر 290397

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha