همشهری آنلاین: معاون اول رییس جمهور، مصوبه هیات وزیران در خصوص فهرست طرح‌ها و اقدامات اجرایی کوتاه‌مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیان‌بار ریزگردها در سال‌های (۱۳۹۴-۱۳۹۳) را ابلاغ کرد.

طرح‌ها و اقدامات اجرایی کوتاه‌مدت دولت برای مقابله با ریزگردها

به گزارش ایرنا، بر اساس تصمیم هیات وزیران، کارگروهی در سطح ملی با عضویت نمایندگان 11 وزارتخانه و سازمان برای هماهنگی، بررسی و تدوین برنامه‌های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با مسئولیت وزارت کشور تشکیل می‌شود.

برنامه‌های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه مذکور و تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

همچنین بر اساس این مصوبه، وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب‌های استان خوزستان، اطلاع‌رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت‌های مردمی اقدام کند.

بانک مرکزی نیز موظف شده است از طریق بانک‌های عامل، مبلغ دویست و چهل میلیارد ریال به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد هفت درصد را به منظور کمک به عایق‌سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به سامانه‌های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا به متقاضیان پرداخت شود.

متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

1- فهرست طرح‌ها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیانبار ریزگردها در سال‌های (1394-1393) به شرح جدول‌های پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، تعیین می‌شود و با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب‌نامه و تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قابل اصلاح است.

2- برنامه‌های میان مدت و بلندمدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب‌نامه و تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

3- وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب‌های استان خوزستان، اطلاع‌رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت‌های مردمی اقدام کند.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل، مبلغ دویست و چهل میلیارد ریال (000ر000ر000ر240) به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد هفت درصد را به منظور کمک به عایق‌سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به سامانه‌های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به متقاضیان پرداخت شود.

یارانه سود تسهیلات پرداختی با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از محل اعتبارات مصوب تامین خواهد شد.

5- وزارت جهاد کشاورزی مکلف است نسبت به برنامه‌ریزی، توسعه و ترویج شور ورزی و استفاده از آب‌های شور جهت کشت گیاهان مقاوم به شوری در مناطق ذی‌ربط اقدام کند.

6- وزارت امور خارجه مکلف است با مشارکت دستگاه‌های تخصصی در زمینه همکاری دو جانبه و منطقه‌ای جهت مقابله با آثار گرد و غبار با کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی اقدام کند.

7- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است همکاری لازم را در اطلاع‌رسانی اقدامات مربوط به این تصویب‌نامه انجام دهد.

8- به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه و بررسی و تدوین برنامه‌های میان مدت و بلندمدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها، کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، نفت، جهاد کشاورزی (سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور)، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان‌های حفاظت محیط زیست (دبیر کارگروه) و مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و صدا و سیما و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی ایجاد می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مکلفند گزارش عملکرد طرح‌های این تصویب‌نامه را در مقاطع سه ماهه به کارگروه مذکور ارایه کنند.

تبصره- به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای عملیات یاد شده، کارگروه استانی با مسئولیت استاندار و نمایندگان واحدهای استانی متناظر دستگاه‌های مذکور در این ماده در استان‌های ذی‌ربط تشکیل می‌شود. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی کشور، امورخارجه، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

کد خبر 288937

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha