همشهری آنلاین: رهبران آمریکای جنوبی در پی اعلام برقراری روابط هاوانا و واشنگتن در پیام های متعددی از این رویداد تاریخی استقبال کردند .

 رهبران آمریکای جنوبی از برقراری روابط هاوانا و واشنگتن استقبال کردند

به گزارش ایرنا و به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوبا ، 'نیکلاس مادورو' رئیس جمهوری ونزوئلا، در یک تماس تلفنی با رهبر کوبا به نمایندگی از مردم ونزوئلا ، خرسندی این کشور را از عادی سازی روابط با آمریکا و آزادی 'خراردو ارناندز'، 'رامون لابانینو ' و 'آنتونیو گررو' ابراز کرد.

مادورو همچنین شجاعت اوباما را برای گرفتن این تصمیم تاریخی ستود.

'خورخه آرئازا' معاون رئیس جمهوری ونزوئلا نیز ابراز امیدواری کرد که اوباما دیدگاه و سیاست های دولتش را نسبت به آمریکای لاتین و کارائیب به طور کلی تغییر دهد.

'رافائل کورئا' رئیس جمهوری اکوادور هم از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک میان کوبا و ایالات متحده استقبال و اعلام کرد که روز 17 دسامبر 'روز خبر خوب برای وطن بزرگ' بود.

کنگره کلمبیا نیز از اعلام برقراری روابط دیپلماتیک بین کوبا و امریکا استقبال کرد. در این رابطه ، 'خوزه داوید نامه' رئیس مجلس سنای کلمبیا خواستار لغو تحریم ها علیه کوبا شد.

نمایندگان پارلمان بولیوی هم از توافق انجام شده میان کوبا و ایالات متحده برای عادی سازی روابط استقبال و امیدواری خود را برای اینکه این تصمیم راه را برای پایان دادن به تحریم باز کند، ابراز کردند.

'گوستاوو اسپینوزا' رییس کمیته همبستگی با پنج قهرمان کوبایی در پرو، تصمیم هاوانا و واشنگتن برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و آزادی 'گروس' و 3 مبارز کوبایی را 'دو گام رو به جلو به نفع بشریت' خواند.

'اتو پرز مولینا' رئیس جمهور گواتمالا نیز در جمع خبرنگاران به روسای جمهوری کوبا و آمریکا برای تصمیم عادی سازی روابط دیپلماتیک تبریک گفت و از پاپ 'فرانسیس' برای میانجیگری در این زمینه تشکر کرد.

'الیاس کاستیو' رئیس پارلمان آمریکای لاتین هم تصمیم کوبا و ایالات متحده برای برقراری مجدد روابط را ' گام مهمی در مسیر درست' خواند و آن را آرزوی اکثریت کشورهای منطقه توصیف کرد.

' لئوناردو آریزاگا' معاون وزیر خارجه اکوادور هم در جریان برگزاری جشن بازگشت سه قهرمان کوبا در سفارت کوبا در کیتو پایتخت اکوادور گفت: 'شادی کوبا برای بازگشت پنج مبارز کوبایی، شادی مردم اکوادور است'.

اظهارات مقامات و محافل داخلی کوبا

رسانه ها و محافل دولتی کوبا، تحول صورت گرفته را به دلیل آزادی مبارزان کوبایی (زندانی در آمریکا) یک پیروزی توصیف کرده و بر روند عادی سازی روابط با آمریکا تاکید دارند.

'رائول کاسترو' رئیس جمهوری کوبا، در ملاقات با 'سه قهرمان کوبایی' (گروه معروف به پنج قهرمان کوبایی) که چهارشنبه شب به وقت محلی به کشور برگشتند، گفت که او به مقاومت آنها افتخار می کند و آنها الگویی برای همه مردم کوبا هستند.

سه مبارز به همراه خانوادهای خود و با دو زندانی کوبایی که قبلا آزاد شده بودند، با رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کردند.

هنوز هیچ واکنشی از سوی 'فیدل کاسترو' رهبر تاریخی انقلاب کوبا در این زمینه مشاهده نشده است.

نمایندگان پارلمان کوبا روز پنجشنبه برقراری روابط دیپلماتیک بین کوبا و آمریکا و آزادی 3 زندانی باقیمانده را روز تاریخی در جهان دانستند.

در این رابطه ، 'آبل پریتو' مشاور رئیس جمهور کوبا و وزیر سابق فرهنگ گفت: برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایالات متحده، پیروزی فداکاری و شرافت و کرامت مردم ما است.

مردم کوبا نیز با حضور در خیابان ها، از آزادی سه هموطن خود استقبال و به شادمانی پرداختند. مردم عمدتا به دو دلیل از این اتفاق خشنود بوده و از آن حمایت می کنند:

- آزادی و بازگشت 'سه مبارز ضد تروریستی' به وطن که از 15 سال پیش در آمریکا دستگیر و زندانی شده بودند. آنها این رویداد را به مثابه یک پیروزی و موجب غرور ملی می دانند.

- امیدواری به بهبود کلی اوضاع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کوبا در نتیجه تسهیل روابط.

کد خبر 281476

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha