همشهری آنلاین: رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا از تأیید اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل و عملکرد و روند این سازمان توسط رهبر انقلاب خبر داد.

محمد شیرازی

به گزارش تسنیم، سردار محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا با حضور در سازمان پدافند غیرعامل کشور، ضمن دیدار با سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت در جلسه شورای معاونان و شورای قرارگاه‌های عملیاتی سازمان در جریان چگونگی فعالیت در حوزه‌های مختلف این سازمان قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم سردار جلالی ضمن خیرمقدم به ساختار سازمان، مأموریت‌ها، سیاست‌های کلی سازمان و رویکردهای سازمان در سال جاری اشاره کرد.

در ادامه سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا، اظهار داشت: بنده حامل سلام رهبر معظم انقلاب اسلامی به برادران زحمتکش در سازمان پدافند غیرعامل هستم و گرچه از فعالیت‌های سازمان اطلاع داریم، اما براساس نظر رهبر معظم انقلاب لازم است در مواقعی انسان خودش گزارش را از نزدیک بشنود و دستاوردها را ببیند.

سردار شیرازی گفت: خدا را شاکریم که بخشی از مشکلات به‌دستور فرماندهی معظم کل قوا و به دست خادمان انقلاب اسلامی حاصل و مرتفع شده است. این حرکتی که در پدافند غیرعامل ایجاد شده اقدامات مهم و مختلف ایجاد کرده، اینکه چگونه خودمان را از تهدیداتی که متوجه کشور عزیزمان است حفظ، پشتیبانی و توطئه‌ها را خنثی کنیم و آمادگی‌هایی را که براساس دستورات مقام معظم رهبری ایجاد شده پیش ببریم، قدم اول پیشگیری است.

وی گفت: در بخش علمی و فنی باز هم همین‌طور آنها یک نگاه دیگری داشتند ولی به‌لطف خداوند همان‌گونه که مقام معظم رهبری و حضرت امام قبل از این فرموده‌اند، راه را روشن کرده و دیدیم که شدنی است و این حرکت اتکا به خود را یکی از مبدعین و محرکین اصلی‌اش حضرت آقا بودند که باید روی پای خودمان ایستاده خودمان تولید کنیم، این باور و حرکت باید متبلور و ایجاد شود که بحمدالله قدم‌های بزرگ و خوبی برداشته شد.

رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا گفت: مقام معظم رهبری راه را در پدافند غیرعامل روشن کرده‌اند از جمله اینکه می‌فرمایند باید مصونیت ایجاد شود قبل از اینکه دشمن را منصرف کند و یا اینکه آمادگی ایجاد و مصونیت‌سازی کنیم، مصونیت‌سازی یکی در برابر تهدیدات است، یعنی اینکه برویم تهدید را بشناسیم و ببینیم که از کجا و چگونه تهدید می‌شویم، تهدید را شناسایی کرده برای مقابله با آن کار انجام دهیم.

وی ادامه داد: نکته دوم شناسایی تهدید از طریق اتاق‌فکر است که رهبری معظم تأکید بر راه‌اندازی اتاق فکر و مطالعه دارند و از مسیر علمی و فناوری به کارهایی می‌پردازید که نتیجه‌اش نوآوری است، نظر ایشان این است که نوآوری کاری است که قبلاً نبوده و شما ایجاد کرده‌اید و در حقیقت چیزی را در طبیعت کشف کرده در اختیار بشریت گذاشت. در حقیقت پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، باید به قبل برگشت که نگاه‌مان چه بوده و چکار می‌توانستیم بکنیم و امروز در کجای کار قرار داریم.

سردار شیرازی گفت: فرماندهی معظم کل قوا نکته‌ای جالب می‌فرمایند، اینکه تلاش و روندی که پیش گرفته‌ایم کافی نیست. کار باید 10برابری انجام شود و این مقدار کار کفایت نمی‌کند، کار 10برابری اشاره‌ای است به توانایی‌ای که خداوند در انسان قرار داده است در برابر تهدیداتی که موجود است، حقیقتاً امروز کارهای خوبی انجام می‌گیرد، 20 سال تجربه گذشته از انقلاب داریم و می‌توانیم نگاه بلندی به هر بخش فنی از کارمان پیدا کنیم، البته باید به توانمندی روز دنیا نگاه و استفاده کنیم، ولی باید دید نیاز واقعی ما چیست، چه توانمندی داریم، و چرا تا به حال از این توانمندی استفاده نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: این فکرها و مطالعات باید ما را به جایی برساند که انتظاراتی که ایشان دارند و فرمودند باید کشور تا 50 سال دیگر به جایی برسد که رتبه اول علمی باشد محقق شود. قبلاً شاید باور این قضیه سخت بود ولی امروز که قدم‌هایی برداشته شده به این باور رسیدیم و دیدیم کار مشکلی نبوده و این باید محقق شود. انتظار امروز جمهوری اسلامی از نخبگان، دانشمندان که شما جزیی از آن هستید این است. این جزو توانمندی‌های انقلاب است چون اعتقاد داریم وقتی انسان مخلصانه و با نگاه همه‌جانبه حرکت کند پیروز است و این از نکاتی است که ایشان بر آن تأکید دارند و می‌گویند نگاه همه‌جانبه داشته باشید.

سردار شیرازی گفت: نکته دیگر هم‌افزایی است، انسان می‌تواند چشمه‌هایی از این هم‌افزایی براساس تدبیر حضرت آقا را در پدافند غیرعامل ببیند و مسئولان کشور، محققان و دانشمندان کشور بی‌اطلاع نیستند از این کار، همین جا عرض می‌کنم به شما که این توانمندی که به شما داده شده تلاش کنید این را تکمیل کنید با استفاده از خیل نخبگان کشور. در بحث‌ها اشاره شد و گزارشات خوبی مشاهده کردم که ان‌شاءالله در محضر حضرت آقا از این استفاده می‌کنم، در بحث آموزش، فرهنگ‌سازی، فنی مهندسی، زیرساختی، امور زیربنایی در بحث شناسایی نخبگان خصوصاً از طریق بسیج، بخش سلامت بخش سایبری و پرتویی که اشاره شد هر کدامش قابل تأمل ویژه است. یک حرکتی باید از اینجا شروع می‌شده که ان‌شاءالله با جدیت دنبال شود، یک حمایتی هم باید از سوی مسئولین نظام انجام شود تا کار ان‌شاءالله به جایی رسانده شود.

رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا گفت: بحمدالله کارهای بسیار جدی و خوبی در اینجا انجام شده که من همین جا از سردار فیروزآبادی سردار مخلص و پای کار و ولایی و از سردار جلالی که بسیار زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنیم که در این زمینه کار بسیار بزرگی را ایجاد کرده‌اند، کاری که در قبل نبوده و ایجاد شده و این نبوده جز تلاش شخص سردار جلالی که به دعای حضرت آقا و همت خودشان کار را انجام داده‌اند و خداوند عافیت و توفیق دهد به ایشان و شماها که نخبگان و اندیشمندان این بخش هستید.

وی ادامه داد: این هدف بزرگی که شما شروع کردید خصوصاً در جهت تحقق رهنمودهای رهبری بایستی مصونیت‌سازی کنید، تا جایی که خود شما قانع شوید که حالا یک کاری انجام شد، وقتی انسان کاری انجام می‌دهد شاید خیلی متوجه نشود ولی وقتی برگشت به عقب می‌بیند کاربزرگی انجام شده و باید همین‌گونه باشد و به‌لطف خدا شما هم خودتان را در متن کار ببینید، هرچه هست عنایت خداست با همتی که بحمدالله وجود دارد و با تلاشی و تدبیری که شماها می‌کنید با این وقتی که می‌گذارید، ولی غرض این است که این کار باید به مقصد برسد ان‌شاءالله.

وی گفت: لازم است به چند نکته کلی اشاره کنم، نکته اول در بحث جامع پدافند غیرعامل، بعد از اینکه کلیات روشن و ساختار تصویب شد اساسنامه سازمان هم بحمدالله تصویب شد که ان‌شاءالله مبارک باشد و حضرت آقا اساسنامه را تأیید فرمودند و عملکرد و روند سازمان را نیز تأیید فرمودند: «همین درست است» و بحمدالله جهت‌گیری شما را تأیید کردند که ان‌شاءالله مبارک باشد.

سردار شیرازی تأکید کرد: نکته دوم اینکه اشاره فرمودند: «بروید دنبال تهدید و شناسایی آنها که باید انجام شود و این تهدیداتی که برای ما روشن بوده، اینها کفایت نمی‌کند و مسائلی که برای ما نامعلوم و نامفهوم است و این بخشی که دنیا به آن رسیده مثل بحث جنگ‌های سایبری، هسته‌ای و بخش‌های دیگر و اینها چیزهایی نیست که ما در همین حد دنیا رشد کرده، خیر، این‌طور نیست، این یک بحث است و این بحث همین است و بحث مهمتر از این بحث نوآوری و اینکه باید بفهمیم ما فردا از کجا ممکن است تهدید شویم، در آینده این را پیگیری کنیم و از همین حالا پیگیری شود نه این که صدمه بخوریم و بعد دنبال این باشیم که حالا چه باید کرد».

رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا اشاره کرد: نکته دیگر اینکه ما هر چه بتوانیم از فکر اندیشمندان در کشور و در بیرون از کشور استفاده کنیم می‌توانیم توانایی‌های‌مان را چند برابر کنیم. بحث دیگر بحث تحقیقات است که وقتی انجام می‌شود یک هم‌افزایی انجام شود تا بتوانیم از نتیجه تحقیقات استفاده کنیم وقتی در مبحثی تحقیقی انجام شود دریک بخش از کشور و در بخش تحقیقات نیروهای مسلح کاری دیگر انجام می‌شود، حضرت آقا انتظار و تأکید دارند که از این تحقیقات استفاده شده این بحث هم‌افزایی را سرعتش را زیاد کنیم.

وی افزود: نکته دیگر سلامت است، در متن کار این اهداف بلندی که داریم، همت خوبی که دارید بایستی با سلامت به هم بیامیزد.

سردار شیرازی در پایان اظهار داشت: آخرین نکته، سلامت مستمر و سلامت در پیشرفت کار است و این هدف که هر از چند گاهی جدای از اتاق فکر و مطالعه باز نگاهی به عملکردمان داشته باشیم و ببینیم اهداف چه بوده است تدابیر مأموریت چه بوده است و چه کار باید انجام می‌دادیم و الآن کجای کار هستیم که این باز نگاه انسان را به یک هدف بلندتری رهنمود می‌کند و می‌فهمیم کارهای بهتری هم می‌توان انجام داد و این راضی نبودن از وضعیت فعلی است.

کد خبر 281114

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار