همشهری آنلاین: یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه روسیه از سفر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان به مسکو و بررسی مساله هسته‌ای ایران خبر داد.

سعود الفیصل

به گزارش ایسنا، یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتارتاس گفت که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه 30 آبان) با سعود الفیصل، همتای عربستانی‌اش در خصوص تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا، روند مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5، مذاکرات فلسطینی - اسراییلی و روابط دو جانبه دو کشور گفت‌وگو خواهد داشت.

به نوشته الیوم السابع، سعود الفیصل در سفری دو روزه‌اش به مسکو با رییس‌جمهور روسیه نیز دیدار و طی آن پیامی را از امیر عبدالله بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان به وی تسلیم خواهد کرد.

در همین راستا روزنامه کویتی الرای العام از دیدار امیر متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز، رئیس گارد ملی عربستان با رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد و نوشت: معمولا کاخ سفید تنها به رئیسان‌ جمهور و نخست‌وزیران کشورها به عنوان کسانی که در راس قوه مجریه کشورها هستند، اجازه ملاقات با رئیس‌جمهور را صادر می‌کند اما در این میان عربستان مستثنی است و امیر متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز روز گذشته با باراک اوباما دیدار و گفت‌وگو کرد.

به نوشته این روزنامه متعب بعد از این دیدار در سخنانی در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از این دیدار دوستانه بیان کرد که طی آن روابط عربستان و آمریکا که روابطی مستحکم و متمایز در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی است، مورد بررسی قرار گرفت.

در بیانیه کاخ سفید نیز آمده است که اوباما در این دیدار به نقش حساس عربستان در حفظ صلح و امنیت منطقه‌یی اشاره کرده است.

این بیانیه افزود که اوباما و امیر متعب درباره تلاش‌های آمریکا در ایجاد ثبات در یمن، واکنش‌های بین‌المللی در خصوص مبارزه با ابولا، تقویت سلامت و امنیت در جهان و هم‌چنین مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که خبرگزاری آلمان نیز از دیدار وگفت‌وگوی روز گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با سعود الفیصل همتای عربستانی‌اش درباره برنامه‌ی هسته‌ای ایران در پاریس خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا که در اختیار خبرگزاری آلمان (د.پ. آ) قرار گرفت دو طرف در این دیدار که عصر روز گذشته انجام شد درباره مساله داعش و پیشرفت نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش و نقش عربستان در این مساله و برنامه‌ی هسته‌یی ایران گفت‌وگو کردند.

بر اساس این بیانیه، در این دیدار دو طرف درخصوص مذاکرات جاری که بین ایران و 1+5 (در وین) در جریان است، و هم‌چنین آن چه تحت عنوان "نگرانی‌های مشترک در قبال برنامه هسته‌ای ایران" ذکر شده، به گفت‌وگو پرداختند.

این بیانیه افزود که جان کری در این ملاقات یک بار دیگر بر تعهد آمریکا در قبال حفظ امنیت منطقه‌ای و ثبات آن تاکید کرده است.

کد خبر 278593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار