همشهری آنلاین: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران و آژانس مایل‌اند مسئله رسیدگی به فعالیت‌های هسته‌ای این کشور که آژانس آن را وجود ابعاد نظامی احتمالی می‌خواند زودتر حل شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری المانیتور، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه طی سخنرانی‌اش در مؤسسه بروکینگز در آمریکا گفت که با توجه به ورود مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به مرحله حساس خود از روند کند همکاری‌های ایران با آژانس متعجب نیست.

آمانو با اشاره به تحقیقات آژانس، به آن‌چه فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران که آژانس آن را وجود ابعاد نظامی احتمالی می‌خواند اشاره و ادعای خود را تکرار کرد.

مدیرکل آژانس در گفت‌وگو با المانیتور ابراز عقیده کرد: روند کند این همکاری‌ها در خصوص توضیح فعالیت‌های احتمالی مرتبط با سلاح هسته‌ای موجب خروج مذاکرات هسته‌ای از مسیر خود نخوهد شد.

همچنین رابرت اینهورن، مشاور هسته‌ای پیشین دولت اوباما و کلینتون به المانیتور گفت: من هیچ شانسی برای حصول توافق هسته‌ای تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر نمی‌بینم. بهترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد این است که بر سر مسائل کلیدی یک توافق حاصل و ماه‌های بیشتری برای پرداختن به جزئیات این مسائل تعیین شود.

منتقدان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تأکید دارند که این کشور برای اطمینان دادن به جامعه جهانی در خصوص پایبندی‌اش به یک توافق جدید باید سؤالات آژانس را به طور کامل پاسخ دهد.

به گزارش المانیتور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پیش از این مدعی شده بود که ایران در دهه 1990 و دست کم تا سال 2003 روی برنامه سلح‌های هسته‌ای کار می‌کرده و پس از حمله آمریکا به عراق آن را متوقف کرده است.

کد خبر 276552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار