یوکیا آمانو دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مثابه محمد البرادعی سلف خود در این نهاد بین‌المللی در گزارش‌هایش درباره ایران یکی به نعل می‌زند یکی به میخ؛ فضای مذاکرات مساعد باشد له ایران می‌نویسد، فضای مذاکرات منفی باشد؛ علیه ایران می‌نویسد.

آمانو

 اين اتفاق بارها در گزارش‌هاي آمانو كه بعد از توافق ژنو منتشر شده، تكرار شده است. او اين بار اما يك روز پيش از مذاكرات مسقط گزارشي را منتشر كرده و مدعي شده ايران درباره 2اقدام باقيمانده كه يكي درباره چاشني‌هاي انفجاري بود هيچ توضيحي نداده است. اين در حالي است كه وي در گزارش قبلي خود اذعان كرده بود چاشني‌هاي انفجاري در صنعت نفت ايران به‌كار رفته است. بهروز كمالوندي سخنگوي سازمان بين‌المللي انرژي اتمي در حاشيه بازديد از نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات در غرفه همشهري حضور پيدا كرد و به سؤالاتي درباره گزارش‌هاي آمانو پاسخ داد.

  • آمانو در گزارش اخير خود كه يك روز قبل از مذاكرات مسقط منتشر كرد باز هم مدعي شده بود ايران در مورد 2اقدام عملي باقيمانده شفاف‌سازي‌ نكرده است. اين دو اقدام يكي درباره استفاده چاشني‌هاي انفجاري است و ديگري درباره ادعاهاي نظامي بودن برنامه هسته‌اي ايران است. اساسا طرح اين دو ادعا از سوي آمانو پيش از مذاكرات هسته‌اي چه مفهومي دارد؟

در گزارش اخير آژانس انرژي اتمي هيچ اشاره‌اي به انحراف ايران در برنامه هسته‌اي‌اش نشده است يا اينكه گفته نشده كه تخلفي از سوي كشورمان در برنامه هسته‌اي صورت گرفته است. اما در مورد كارهاي اضافه بر پادمان، ما 2توافق يكي با گروه1+5 و يكي هم با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داشتيم. درخصوص همكاري‌هايمان با آژانس، همكاري‌هايي بيشتر از حد معمول هم داشته‌ايم. يك توافق 5موضوعي، يك توافق 7موضوعي و يك توافق 6موضوعي كه جمعا 18موضوع مي‌شود را در مقاطع مختلف با آژانس داشتيم. از اين 18موضوع 16موضوع نهايي و تمام شد و تنها 2موضوع باقي ماند كه در حال بحث و گفت‌وگو با آژانس درباره اين دو موضوع هستيم. به‌نظرم آژانس در گزارش اخير خود بدسليقگي كرد و اين دو موضوع را در ابتداي گزارش آورد و گفت كه ايران به اين دو سؤال پاسخ نداده است. اين در حالي است كه ما هم ملاحظات و ايراداتي به آژانس داريم.

  • اين ايرادات ايران به آژانس چيست؟ درباره اسنادي است كه آنها به ايران داده‌اند؟ اساسا آژانس انرژي اتمي اسناد متقني درباره اين‌دو موضوع ادعايي به ايران ارائه كرده است؟

متأسفانه بايد بگويم برخي رسانه‌هاي غربي همين 2موضوع را برجسته كرده و روي آن مانور مي‌دهند. ما به برخي اسنادي كه در اختيار آژانس است و به ايران داده انتقاد داريم چرا كه اصلا اين اسناد واقعيت و اصالت ندارند.

  • آقاي آمانو اين بار گزارش‌اش را درست يك‌روز قبل از مذاكرات مسقط منتشر كرد و همين 2موضوع را هم به گفته خودتان با كج سليقگي در ابتداي گزارش‌اش آورد. اين بازي اينقدر شفاف بود كه رسانه‌هايي مثل بي‌بي‌سي هم اذعان كردند اين حركت احتمالا براي تحت فشار قرار دادن ايران در مذاكرات مسقط انجام شده است؟ دليل همزماني اين گزارش‌ها با مذاكرات را در همين سياسي كاري‌هاي آژانس مي‌بينيد؟

بايد از خود آمانو اين را پرسيد شايد نتيجه گزارش مطلوب ما نباشد و قطعا هم ما ايراداتي نسبت به اين گزارش‌ها داريم اما اينكه اين گزارش نشان دهد ايران انحراف دارد چنين چيزي در گزارش اشاره نشده است.

  • آمانو گفته كه ايران گاز به سانتريفيوژهاي ir-5 تزريق كرده است. آمريكايي‌ها ادعا كردند كه ايران در اين‌باره توافق ژنو را نقض كرده است آيا اين ادعا درست است؟

خير، ما بارها گفته‌ايم در بحث تحقيق و توسعه هيچ محدوديتي نمي‌پذيريم. ايران هيچ كاري خلاف پادمان و توافق برنامه اقدام مشترك (توافق ژنو) نداشته است. تعهدات پادماني كه مشخص است، در توافق ژنو هم ما هيچ قراري مبني بر اينكه ما گاز به سانتريفيوژهاي تحقيقاتي خود تزريق نمي‌كنيم، نداشته‌ايم.

کد خبر 277668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار