مجموع نظرات: ۰
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد آشکارا از حملات هوایی آمریکا علیه مواضع گروه‌های تروریستی در خاک سوریه حمایت کرد.

بشار جعفری

وی در گفت و گو با ایرنا گفت: تا زمانی که حملات هوایی آمریکا علیه مواضع گروه‌های تروریستی در خاک سوریه تمامیت ارضی و حق حاکمیت ملی سوریه را به خطر نیاندازد، رهبران سوریه با این حملات مخالفتی ندارند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل البته گفت: در صورتی که این اقدامات به دخالت مستقیم در خاک سوریه تبدیل شود، دولت سوریه نسبت به آن واکنش لازم نشان خواهد داد.

جعفری در عین حال گفت: برخورد رهبران کاخ سفید با گروه تروریستی داعش از سر دلسوزی نسبت به مردم عراق یا سوریه نیست، بلکه این گروه تروریستی، آمریکا را به وحشت انداخته است.

وی گفت: مسئولین دولت سوریه در یک سال اخیر بارها در مورد خطر گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش به کشورهای عضو سازمان ملل متحد هشدار داده بودند، اما این هشدارها مورد توجه قرار نگرفت و جدی گرفته نشد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت: به محض آنکه شعله‌های این خطر با افزایش عضویت شمار شهروندان غربی به گروه‌های تروریستی، به داخل خاک کشورشان سرایت کرد، مجبور به مداخله شدند.

جعفری افزود: اعتراف به اشتباه در قاموس دولتمردان آمریکایی جایی ندارد و به همین دلیل رهبران این کشور در پنج دهه گذشته بارها با اعمال سیاست‌های توسعه‌طلبانه، مرتکب اشتباهات سنگینی شدند و شاهد نتایج منفی این اشتباهات در داخل و خارج کشورشان بوده‌اند.

وی به عنوان نمونه به کودتای آمریکایی 28 مرداد سال 1332 در ایران، جنگ ویتنام، اشغال عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: با گذشت پنج دهه از دخالت آمریکا در جنگ ویتنام گردانندگان کاخ سفید هنوز شهامت اینکه بگویند اشتباه کرده‌اند را ندارند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت: رهبران آمریکایی در دو دهه اخیر نیز با مداخله نظامی در کشورهای عراق و افغانستان و ریختن خون صدها هزار نفر از مردم این کشورها و هزینه کردن میلیارد دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی، همان اشتباهات گذشته را تکرار کرده‌اند.

وی افزود: این دخالت‌ها نه تنها کمکی به بهبود شرایط زندگی مردم این کشورها نکرده است، بلکه موجب گسترش خشونت و افراطی گری و افزایش تلاطم و آشوب در منطقه خاورمیانه شد و در عین حال دولتمردان آمریکایی همچنان ادعا می‌کنند که این دخالت‌ها به نفع مردم بوده و به تحکیم صلح و امنیت منطقه و جهان کمک کرده است.

جعفری با بیان اینکه «واقعیت‌های جاری در خاورمیانه خلاف این ادعاها را ثابت می‌کنند»، گفت: اسناد و مدارک زیادی نشان می‌دهند که نفوذ و قدرت گروه‌های تروریستی در سال‌های اخیر حاصل همین دخالت‌ها در امور داخلی کشورهای خاورمیانه بوده است.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد گفت: آمریکایی‌ها تا زمانی که منافع شان به خطر نیافتاده باشد، به هشدارها در رابطه با افزایش گرایش‌های تروریستی و افراط گرایانه در منطقه توجهی نمی‌کنند، اما اکنون که شعله‌های این آتش منافع آنها را به خطر انداخته، تصمیم به مداخله گرفته‌اند.

کد خبر 276455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار