همشهری آنلاین: هیئت عالی رتبه حقوق بشر ایران به سرپرستی دکتر محمدجواد لاریجانی،روز در بیستمین نشست بررسی دوره ‌ای جهانی حقوق بشر (یو. پی. آر) در مقر سازمان ملل در ژنو گزارش ایران را ارائه خواهد کرد.

حضورهیئت عالی رتبه ایران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل

به گزارش خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر به ژنو ، مکانیزم بررسی دوره‌ای جهانی، مهمترین مکانیزم حقوق بشری سازمان ملل متحد است که هر چهار سال یکبار به بررسی دوره ‌ای وضع حقوق بشر همه کشورهای جهان می‌پردازد و پس از آن توصیه‌هایی به کشورها برای ارتقاء وضع حقوق بشر آن ها صورت می‌گیرد.

دوره نخست این بررسی ‌ها از سال 2008 تا 2011 صورت گرفت و هم اکنون شورای حقوق بشر، دومین دور این بررسی‌ها را آغاز کرده است که بررسی وضع حقوق بشر ایران برای دومین بار در دستور کار قرار دارد.

بیستمین نشست بررسی دوره ‌ای جهانی از 27 اکتبر ( پنجم آبان ) آغاز ‌شد و تا هفتم نوامبر (16 آبان ) ادامه دارد.هیئت عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران متشکل از مسئولان بلندپایه مختلف از سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه امروز در جلسه بررسی دوره‌ای جهانی، در محل شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو شرکت کرده است .

در این جلسه مسئولان کشورمان دومین گزارش و نیز عملکرد خود را در خصوص توصیه‌های مطرح شده برای ایران از سوی نشست قبلی این ساز و کار جهانی در بهمن 1388 ارائه می‌کنند.

در دوره نخست یو. پی. آر ، الزامات و تعهدات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، در شورای حقوق بشر ارزیابی و توصیه‌ها و پیشنهاداتی به ایران شد و در نهایت گزارش یو. پی. آر ایران با اجماع به تصویب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رسید.

در این دوره ، ایران با تشریح دستاوردهای خود در زمینه‌های حقوقی، قضایی، اجتماعی، علمی و فرهنگی به تشریح فعالیت‌های انجام شده در خصوص توصیه‌هایی که در دوره گذشته آن ها را پذیرفت، خواهد پرداخت.

کد خبر 276451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =